Kalendarz beatyfikacji i kanonizacji

śro, 14 wrz 2005, 14:30:05

Autor: Mateusz Markiewicz

Prefektura Domu Papieskiego podała do wiadomości kalendarz beatyfikacji i kanonizacji, które mają się odbyć w tym roku. Najbliższą beatyfikacją będzie wyniesienie do chwały ołtarzy Niemca - Ks. Augusta Kard. von Galena. Purpurat znany był z krytycznej postawy wobec hitlerowców. Biskup Münsteru zmarł w 1946r.

Beatyfikacja Kardynała ma zbiec się z trwającym w tym czasie Synodzie Biskupów. Uroczystości będzie przewodniczył któryś z kardynałów, który odczyta dekret beatyfikacyjny wydany przez Papieża. Inne beatyfikacje mają odbywać się w podobny sposób. Jest to praktyka, którą przywrócił Benedykt XVI.

Sam Papież będzie przewodniczył kanonizacjom. Pierwsza w tym pontyfikacie ma sięodbyć na Placu św. Piotra w niedzielę 23 października. Uroczystość zbiegnie się z zakończeniem obrad Synodu Biskupów. W poczet świętych zostanie zaliczonych 5 błogosławionych, w tym 2 Polaków: Abp Józef Bilczewski, Ordynariusz Lwowski i ks. Zygmunt Gorazdowski, założyciel józefitek. Obaj zmarli w latach 20. ubiegłego stulecia. Oprócz nich świętymi zostaną:  chilijski jezuita ksiądz Albert Hurtado, który żył w pierwszej połowie zeszłego stulecia, oraz dwóch Włochów: osiemnastowieczny kapucyn, brat Feliks z Nikozji, i ksiądz Kajetan Catanoso, zmarły w roku 1963.

29 października ma się odbyć w Watykanie beatyfikacja ośmiu hiszpańskich męczenników z roku 1936. 6 listopada w północnych Włoszech, w Vincenzy zostanie beatyfikowana pochodząca z tej diecezji i zmarła tam przed 70 laty matka rodziny, Eurosia Fabris. Była ona tercjarką franciszkańską.

Niedziela 13 listopada to wyniesienie do chwały ołtarzy założyciela małych braci i małych sióstr Jezusa, Karola de Foucauld. Kapłan zginął śmiercią męczeńską w roku 1916 na terenie Algierii. Razem z nim zostaną beatyfikowane dwie Włoszki, założycielki zakonów, które zmarły w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Ostatnia beatyfikacja roku 2005 odbędzie się w niedzielę 20 listopada w Guadalajarze, w Meksyku. Tytuły błogosławionych otrzyma 13 męczenników, którzy w tym kraju oddali życie za wiarę w latach 1927-31.

Źródło: Radio Watykańskie  

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050914133905596