Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrzest bez ślubu

Pytania i odpowiedziMoja koleżanka urodziła dziecko. Jest osobą samotną. Poszła do swojej parafi aby przygotować sie do Chrztu swojego dziecka - dokumenty, ustalenie daty. Niestety ksiądz odmówił udzielenia chrztu temu maluszkowi, ponieważ matka nie ma ślubu. Moje pytanie jest następujące: Czy aby ochrzścić dziecko trzeba być osobą zamężną? Jakie warunki muszą być spełnione? Przecież ten sakrament jest dla dziecka a nie dla jego matki.

Warunkiem udzielenia chrztu jest mająca podstawy nadzieja, że dziecko będzie wychowane w wierze katolickiej(Kanon 868 par.1.1. KPK). Taka nadzieja, może na przykład nie mieć podstaw jeżeli matka dziecka z własnej winy nie żyje w związku z ojcem dziecka (np. bo woli żyć z nim "na kocią łapę").

Jeżeli owa nadzieja na wychowanie katolickie dziecka jest, proboszcz nie ma prawa odmówić. Jeśli nie zgadza się na chrzest sprawę należy skierować do Kurii diecezjalnej do wydziału spraw duszpasterskich lub innego odpowiedniego.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050915150738321

No trackback comments for this entry.
Chrzest bez ślubu | 20 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Chrzest bez ślubu
Kwiryniusz śro, 28 wrz 2005, 01:32:09
Warunkiem udzielenia chrztu jest mająca podstawy nadzieja, że dziecko będzie wychowane w wierze katolickiej

Czyli ochrzcimy wam dziecko, ale tylko wtedy, kiedy będziemy mieć podstawy do przypuszczeń, ze przez całe życie będzie łożyć na tacę.
Smutne.

BTW. Czy Jezus był katolikem?

 
Chrzest bez ślubu
Rafi F śro, 28 wrz 2005, 08:09:56

Cóż, nie byłoby problemu, gdyby nie to, że w KRK praktykuje się chrzest nagły. Ksiądz odmawiając chrztu sądzi dziecko i odmawia mu zbawienia (wg. nauczania KRK, czyż nie tak ?).

Niedawno był temat Ciąża a przyspieszony ślub Jak widać trudno wpierw urodzić, a potem wziąść ślub. Jak już chcą ochrzcić, to znów nie pozwalają być przy tym ojcu .

Zaprawdę dziwne praktyki. Daj człowiekowi władzę, a wszystko co złe samo się ukarze. Księża chyba zbyt często zapominają o służebnym charakterze swojego zajęcia - służebnym względem wiernych. Potem jest ogólne zdumienie, że wierzący mając problem moralny idzie po pomoc do duchownego w ostatniej kolejności.

Nawet jeżeli jest takich księży mniejszość, to jest ich na tyle dużo, że dają świadectwo o całym duchowieństwie polskim.

 
Chrzest bez ślubu
baren śro, 28 wrz 2005, 09:44:58

Porażka na całej linii!! Jak ten ksiądz może robić co takiego? Odmawiać dziecku wstąpienia do Królestwa? Za jakie grzechy? Wstyd i zgorszenie.

Dzięki temu, że rzeczy tego typu się dzieją ciągle wiem o tym, iż odejście z krk było najsłuszniejszą rzeczą jaką zrobiłem w życiu, a pokierowanie moich kroków do KEA było największym cudem jaki Pan wobec mnie dokonał. Reszta życiowych wspaniałości w Jego łasce wciąż przychodzi do mnie. Współczuję mamie i dziecku. Oby jej wiara przez to nie osłabła, a dziecko w przyszłości zostało przez nią odnalezione.

Pozdrawiam

---
Artur Bedyk
parafianin KEA, Płock

 
Chrzest bez ślubu
medieval_man śro, 28 wrz 2005, 11:37:10

nie rozumiem w czym leży problem dla piszących tu protestantów, którzy, jak mi się wydaje, głoszą nierzadko chrzest w wieku dorosłym

;-)

Dziecko dorośnie, wyzna swa wiarę i zostanie ochrzczone :-) A w opisanym przypadku widać własnie jak Krk traktuje chrzest dzieci: można je ochrzcić jeśli jest szansa, że rodzice wezmą odpowiedzialność za jego chrześcijańskie wychowanie (przeważnie taka nadzieja istnieje, więc nie odmawia się chrztu dzieciom w Krk, a nawet do niego zachęca).

Zresztą sądzę, że opisany przypadek jest na tyle niecodzienny, że za postawą księdza jest coś ważnego, o czym autorka listu nie chciała napisać....

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 
Chrzest bez ślubu
Admin śro, 28 wrz 2005, 20:21:51

Jakub, hermes - przyjmujmy że nie było tej pyskówki. Gdyby była - musiałabym wyciągnąć konsekwencje w postaci jej usunięcia i publicznego upomnienia Was obu.

Łukasz - to jest JEDNORAZOWY przypadek. Rozciąganie twierdzeń wysnutych na jego podstawie na cały kościół jest nieuczciwe i niesprawiedliwe (niezależnie od ciężkich przejść jakie sam miałeś z jego funkcjonariuszami)

Kuba - swojego Kościoła nie obronisz usiłując zabronić komukolwiek krytykowania go - jaka by ta krytyka ostra nie była. Zdecydowanie poparłam Cię w usunięciu pierwszego z serii tych komentarzy ze względu na jego niekulturalną i obraźliwą formę a nie na poglądy jakie prezentował - bo te każdy może mieć dowolne.

Dla mnie EOT

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń