Roznorodnosc w jednosci

sob, 17 wrz 2005, 20:08:08

Autor: ks. Artur Karbowy SAC

W dniach 16 – 20 września 2005 roku ponad 150 uczestników z 16 krajów europejskich weźmie udział w V Europejskim Kongresie Ekumenicznym o Chinach. Kongres rozpoczął się w Rzymie i ma na celu przeanalizować stosunki zachodzące między kościołami chrześcijańskimi w Chinach i w Europie.

Kongres jest organizowany przez niemiecką grupę Komitetu Ekumenicznego zajmującego się sprawą Chin. Biorą w nim udział przedstawiciele grup, które w kościele katolickim, protestanckim, prawosławnym pracują na rzecz kościoła w Chinach oraz na rzecz polepszenia kontaktów z kościołem w Chinach. W Kongresie zapowiedzieli udział też przedstawiciele organizacji katolickich i protestanckich z Chin oraz przedstawiciele z Hong Kongu i Tajwanu.

Temat Kongresu to “Różnorodność w jedności” i odnosi się do niektórych głównych aspektów obecności kościoła w Chinach oraz pobudza do szukania nowych form zaistnienia w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym, kulturalnym, religijnym.

Podczas Kongresu, którego językiem oficjalnym jest język angielski odbędą się 3 konferencje otwarte dla publiczności. W piątek 16 września profesor Arif Dirlik z Uniwersytetu w Oregonie, (Stany Zjednoczone) będzie mówił o kulturze Chin w aspekcie współczesności, natomiast w niedzielę 18 września Felix Wilfred profesor z Uniwerystetu w Madrás (Indie) będzie mówił o relacjach teologicznych między Chinami i Indiami. W poniedziałek 19 września profesor Wong Wai Ching z Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu będzie mówił o różnorodności w jedności patrząc poprzez chińską perspektywę biblijną.

W niedzielę 18 września w Bazylice świętego Pawła za Murami ma być celebrowana liturgia ekumeniczna, której będzie przewodniczył opat benedyktyński O. Notker Wolf OSB oraz biskup Kościoła Luterańskiego z Hamburga Maria Jepsen. Poprzednie Kongresy Ekumeniczne o Chinach odbywały się w: Bad Saarow (Niemcy) w 1991, w Londynie w 1994, w Stawanger (Norwegia) w 1998, oraz w Dalgan Park (Irlandia) w 2002.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050916200808867