Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dialog - instrument porozumienia

Wspólną modlitwą rozpoczął się w piątek VI Zjazd Gnieźnieński. Zgromadził on delegatów ruchów, organizacji i stowarzyszeń chrześcijańskich z całej Europy, a także wyznawców judaizmu i islamu. Łącznie około 700 osób aż do niedzieli dyskutować będzie o dialogu na różnych poziomach. Wśród zgromadzonych są m.in. znani politycy i wielcy ludzie Kościołów, w tym także znani mistrzowie duchowi. Słowa pozdrowienia i przesłania skierowali do uczestników kongresu papież Benedykt XVI oraz ekumeniczny patriarcha Konstantynopola – Bartolomeusz.Rozpoczynając spotkanie zgromadzeni modlili się wspólnie, szczególnie zanosząc przed Boży tron wdzięczność za dwóch wielkich ludzi wiary, którzy odeszli w bieżącym roku do lepszego świata – papieża Jana Pawła II oraz brata Rogera z Taizé. Obaj oni byli bowiem równymi sobie w wielkości mistrzami dialogu. Teraz zaś – jak podkreślono – w sposób szczególny patronują mu w niebie. Obaj też obecni są wśród zgromadzonych w sposób symboliczny – spoglądają na nich ze zdjęć ustawionych przy prezydialnym stole. Żałoba po bracie Rogerze ma dla organizatorów i uczestników VI Zjazdu Gnieźnieńskiego szczególny wymiar, gdyż – jak dowiedzieliśmy się z nieoficjalnego źródła – miał on gościć na tegorocznym kongresie.

Zjazd przebiega pod hasłem “Europa dialogu – być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie”. Papież Benedykt XVI w swoim przesłaniu do zgromadzonych napisał: “Tegoroczny temat Zjazdu dotyka kwestii istotnej dla budowania społeczeństw i narodów, a także dla budowania międzynarodowych struktur wspierających pokojową pracę między państwami. Oczywiście nie chodzi tu tylko o zwyczajną wymianę poglądów, ale o wspólne poszukiwanie prawdy, w duchu miłości i szacunku dla każdego człowieka, dla jego kultury i tradycji duchowej. Wymaga to umiejętności słuchania, otwarcia na argumenty drugich, a równocześnie odwagi i pokoju w obronie własnych przekonań. W takim ujęciu dialog jest trudnym zadaniem, od którego chrześcijanie nie mogą się uchylać. (...) Modlę się, aby stale poszerzał się obszar wspólnego świadectwa wyznawców Chrystusa na naszym kontynencie.” Patriarcha Bartolomeusz w swoim przesłaniu zwrócił natomiast uwagę na fakt, że “epoka, w której żyje nasz starożytny kontynent (...) charakteryzuje się codziennie powiększającą się izolacją ludzi pomiędzy sobą, a także przesadnym, nudnym oraz często bezmyślnym potokiem słów przekazywanym przez środki masowego przekazu. Być może brak żywej relacji z Bogiem, osiąganej przede wszystkim przez modlitewny dialog, nie daje odpowiedniej teologicznej podwaliny dla budującego dialogu będącego skutkiem rozpoznania w osobie każdego z nas i tych, którzy nas otaczają, krewnych Boskich znaków.” Patriarcha przekazał też zgromadzonym życzenia, aby VI Zjazd Gnieźnieński miał swój wkład w stabilizację i ukazywanie obiektywnej wartości funkcji dialogu dla Europy.

W pierwszej części Zjazdu jego uczestnicy skupili się na zagadnieniu “Kościół, Europa, dialog”. W dyskusji tej wzięli udział: Jarosław Pietras, minister ds. europejskich RP, Ján Figel’ – komisarz UE ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków, abp Henryk Józef Muszyński – metropolita gnieźnieński oraz abp Jeremiasz, prawosławny metropolita wrocławsko – szczeciński zastępujący nie mogącego uczestniczyć w obradach metropolitę Pergamonu, Ioannisa Zizilouasa. Minister Pietras przedstawił pokrótce znaczenie i sens UE od samych jej założeń aż po dzień dzisiejszy. Podkreślił, że opiera się ona na dialogu, który jednak jest tylko instrumentem i wymaga dalszego kroku – kompromisu, dojścia do porozumienia, aby można było wspólnie zadziałać. “Tam, gdzie dialog łączy się z dobrą wolą i działaniem – przynosi on zmiany” – podkreślił minister. Ján Figel’, jako urzędnik struktur UE oraz obaj duchowni przedstawili natomiast zagadnienie dialogu pomiędzy Kościołem a Europą i strukturami UE i jego wyzwania “na dziś”. Te dwa ujęcia były dla siebie wzajemnie uzupełniające. W dalszej części programu odbyła się także dyskusja o wartościach europejskich, w której wzięli udział m.in. Danuta Hübner – komisarz ds. polityki regionalnej UE, Hanna Suchocka – była premier RP oraz Rocco Buttiglione – minister ds. dóbr kultury Republiki Włoch. Omawiano kwestię “Europa świecka, Europa chrześcijańska – wspólna Europa”.

W części popołudniowej pierwszego dnia debatowano także na temat kultury chrześcijańskiej, dialogu Kościołów z Unią Europejską w kontekście traktatu konstytucyjnego UE, a także rozważano kwestię: “Polska katolicka czy ekumeniczna?” Pierwszy dzień obrad Zjazdu zakończyły modlitwy ekumeniczne w kościołach Gniezna i okolic, podczas których kazania wygłosili przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich. Nie wszędzie cieszyły się one zainteresowaniem wiernych – na niektórych obecnych było zaledwie kilka osób.

*****

Na oficjalnej stronie internetowej Zjazdu Gnieźnieńskiego - www.euroforum.pl - można się zapoznać już z pełną treścią przesłań papieża Benedykta XVI i patriarchy Bartolomeusza, a także wystąpieniem abp Muszyńskiego na temat \"Dialog Kościół - Europa: wyzwania na dziś.\"

VI Zjazd GnieźnieńskiTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050917092349158

No trackback comments for this entry.
Dialog - instrument porozumienia | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń