Jedność poprzez muzykę

nie, 18 wrz 2005, 08:07:36

Autor: Marcin Winiarski

Wspaniały koncert “Muzyka chrześcijan – muzyką jedności” zwieńczył pierwszy dzień trwania VI Zjazdu Gnieźnieńskiego (16 września). Licznie zgromadzona publiczność (mówi się, że mogło być nawet 10 tysięcy ludzi) miała okazję oklaskiwać znakomitych artystów chrześcijańskich reprezentujących rózne tradycje kościelne a także wysłuchać świadectw życia u działalności znamienitych przedstawicieli chrześcijaństwa.

Cudowny wieczór wspaniale wyśpiewanej modlitwy uwielbienia rozpoczął koncert najmłodszych wykonawców – wspaniałych, bardzo żywiołowych dzieci z Arki Noego, które rozgrzały publiczność – nie tylko tą kilkuletnią – do czerwoności.

Zupełnie odmienny był występ sławnego prawosławnego chóru Oktoich z Wrocławia, który zgromadzonych przeniósł w mistyczny świat wiary chrześcijan wschodu. Muzyczną mozaikę znakomicie uzupełniła zjazdowa schola pod kierunkiem Marcina Pospieszalskiego i znakomite partie solowe w wykonaniu Mietka Szcześniaka i Lidki Pospieszalskiej.

Gwiazdą koncertu był zespół Visual Ministry Choir. Ten pochodzący z Londynu chór, w skład którego wchodzą czarnoskórzy chrześcijanie różnych wyznań, zalicza się do ścisłej czołówki brytyjskich wykonawców muzyki gospel. Na swoim koncie mają oni m.in. liczne występy wspólnie, lub podczas jednego koncertu, z takimi gwiazdami jak: Mariah Carey, Gloria Estefan, Chaka Khan, David Bowie, Elton John, Bono czy Duran Duran. W Gnieźnie – dla uczestników Zjazdu i mieszkańców miasta – wykonali cały szereg pieśni, sięgając zarówno do repertuaru klasycznego, jak i współczesnego. Wielkim zaskoczeniem dla słuchaczy, było wspólne odśpiewanie pieśni “Abba Ojcze”, w językach polskim i angielskim, w czym chórowi pomogła zjazdowa schola oraz chór poznańskich dominikanów.

Podczas koncertu nie zabrakło także pięknych świadectw życia, których zgromadzeni pod estradą słuchali z wielkim zaciekawieniem. O swych doświadczeniach z Biegiem i pracy z ludźmi opowiadali znani duchowni: ks. Leszek Czyż – pastor luterański, opiekun młodzieży i autor wielu pięknych piosenek, o. Nicolae Tanase – duchowny prawosławny z Rumunii, założyciel Stowarzyszenia “Pro Vita” oraz znany doskonale wielu młodym w Polsce, przede wszystkim katolikom, o. Daniel Ange – charyzmatyk, założyciel międzynarodowej szkoły modlitwy “Jeunesse – Lumiere” (“Młodość – Światło”) i autor poczytnych książek. Wystąpienie tego – znanego z niekonwencjonalności – kapłana było niezwykle bogate w treść i... zaskakujące. 73-letni zakonnik wystąpił bowiem nie w habicie, ale w charakterystycznej dla siebie krótkiej, białej bluzie z kapturem. Z krzyżem w ręku mówił do młodzieży o bożej miłości i swojej szkole, a jego wystąpienie zostało przez gnieźnian przyjęte szczególnie gorąco.

Z gorącym przyjęciem publiczności spotkali się nie tylko muzycy i świadczący duchowni, ale także i goście specjalni koncertu: reprezentujący Stolicę Apostolską abp Michael Fitzgerald oraz przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej – prawosławny metropolita Jeremiasz. “Muzyka jest nośnikiem pokoju i harmonii. Dlatego może budować jedność Europy” – powiedział abp Fitzgerald. Metropolita Jeremiasz przekazał natomiast zgromadzonym pozdrowienia w imieniu ekumenicznego patriarchatu konstantynopolskiego, co spotkało się z bardzo owacyjnym przyjęciem mieszkańców miasta.

Koncert przeciągnął się do późnych godzin nocnych. W sposób niezwykły unaocznił on, że bez względu na język i na styl, jakim wielbią Pana przedstawiciele różnych denominacji, muzyka jest wspaniałą modlitwą i że unosi ludzką duszę. Znaczny jego fragment zarejestrowany został przez TVP z zamiarem retransmisji zarówno w programie krajowym, jak i poprzez TVP Polonia.

VI Zjazd Gnieźnieński

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20050918080737303