Spotkanie międzyreligijne w Jordanii

śro, 28 wrz 2005, 01:01:25

Autor: Mirosław Miarczyński

Dialog międzyreligijny na Bliskim Wschodzie powinien angażować trzy religie monoteistyczne: chrześcijaństwo, judaizm i islam. W tym celu należy się lepiej wzajemnie poznać i znaleźć elementy i wartości wspólne, które łączą te trzy tradycje - informuje Agencja AsiaNews.

W dniach 19-22 września br. odbyło się w Ammanie, stolicy Jordanii, spotkanie zorganizowane przez Amerykański Instytut Promocji Pokoju. Spotkanie, które odbyło się pod hasłem "Arabska grupa na rzecz dialogu międzyreligijnego", zgromadziło 40 delegatów z krajów i Stanów Zjednoczonych.

Abd El Salam Daoud El Ebadi, jordański minister dóbr religijnych, powiedział, że rząd w Ammanie gotów jest wesprzeć każdy dialog, byle tylko opierał się na poszanowaniu praw człowieka i wolności religijnej.

Uczestnicy spotkania omawiali również zagadnienia, które hamują dialog: fundamentalizm, nieznajomość drugiego, nieprzyjęcie różnorodności jako chcianej przez Boga stwórcę.

Dialog międzyreligijny rozwija się dziś też w zupełnie nowych okolicznościach: mieszanych małżeństwach i szkołach chrześcijańskich, do których uczęszczają muzułmańscy uczniowie. Od pewnego bowiem czasu rodziny muzułmańskie preferują wychowanie w szkołach prowadzonych przez katolickich zakonników.

W przesłaniu końcowym spotkania potępiono konsumpcjonizm i fundamentalizm oraz wezwano do troski o rodziny mieszane, które poddawane są naciskom i marginalizacji. Przesłanie zachęca również do zintensyfikowania wysiłków na rzecz pokoju w Sudanie, Iraku i Ziemi Świętej.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005092800551694