Polacy doradcami watykańskiego synodu

wto, 4 paź 2005, 12:35:00

Autor: Izabela Okrój-Hernik

Podczas odbywającego się w Watykanie synodu biskupów papież Benedykt XVI postanowił wyznaczyć dwóch Polaków na ekspertów. W tym gronie znajdzie się ksiądz prałat Waldemar Turek, który zajmie się pracami grup roboczych oraz pisaniem końcowego dokumentu synodu i Zbigniew Nosowski redaktor naczelny „Więzi”, któremu przypadnie funkcja audytora – czytamy w „Życiu Warszawy”.

Zgromadzenie biskupów w Watykanie zostało zaplanowane jeszcze przez papieża Jana Pawła II. Benedykt XVI podtrzymał w mocy tę decyzję i postanowił zwołać synod, który stanowi główną instytucję doradczą papieża.

Spotkanie, które potrwa około trzech tygodni ma być poświęcone głównie sprawom Eucharystii. Synod zajmie się głównie takimi problemami jak spadek frekwencji podczas niedzielnych mszy świętych, banalizacja liturgii. Biskupi podejmą również dyskusję na temat zaniechania podawania komunii do ręki oraz muzyki w kościołach. Zapowiedziano również rozmowy na temat ubioru wiernych odwiedzających kościoły oraz dbałości księży o szaty liturgiczne.

Polski episkopat będą reprezentować w Watykanie arcybiskup Henryk Muszyński oraz biskupi Zbigniew Kiernikowski, Zygmunt Zimowski oraz Edward Ozorowski.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051004123000189