Indult powszechny już niedługo?

wto, 11 paź 2005, 19:23:02

Autor: Mateusz Markiewicz

Kardynał Jorge Arturo Medina Estevez, były Prefekt Św. Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powiedział, że wierzy w to, że Benedykt XVI już niedługo udzieli powszechnego indultu wszystkim kapłanom na odprawianie Mszy Św. w rycie trydenckim.

Kardynał protodiakon, odnosząc się do pojednania z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, że w jego łonie można znaleźć różne nurty. Niektórzy z członków FSSPX twierdzą, że Novus Ordo Missae jest heretyckie i ułomne. Purpurat stwierdził, że takie opinie "tworzą niezmiernie trudną sytuację." Ponadto dodał, że "Watykan będzie się upierał, aby członkowie FSSPX uznali ważność posoborowej mszy."

Podczas spotkania z Papieżem Bp Bernard Fellay, Przełożony Bractwa, postulował danie prawa wszystkim duchownym do odprawiania mszy w rycie trydenckim jako pierwszy krok do pojednania. Chilijski kardynał uważa, że to "żadna trudność", jednak decyzja o indulcie generalnym „nie rozwiązuje głównego problemu z FSSPX”.

Kiedy spytano go o to, czy Sobór Watykański II miał w swym zamiarze obalić "Mszę Wszechczasów" hierarcha odparł, że owa teza jest nieprzkonująca. Ponadto dodał, że każdy z dwóch rytów jest ważny. "Mszał św. Piusa V oraz mszał Pawła VI są całkowicie ortodoksyjne." Ponadto Purpurat podkreślił, że "przywrócenie zgody na powszechne używanie mszy trydenckiej wymagałoby rozwiązania pewnych liturgicznych i kanonicznych kwestii, ale nie pociągałoby to z sobą żadnego teologicznego problemu." Ponadto stwierdził: "Mam nadzieję, że możliwość celebrowania w starym rzymskim rycie będzie się stopniowo powiększać."

Źródło: Fidelitas.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051011192302272