Wizyta prezydenta Izraela w Watykanie

wto, 11 paź 2005, 22:56:07

Autor: Mirosław Miarczyński

Niedługo dojdzie do wizyty państwowej w Watykanie prezydenta Izraela Moshe Katsava - podała Agencja Zenit powołując się na izraelski dziennik "Haaretz".

 

Prezydent Katsav spotkał się już z Josephem Ratzingerem podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w dniu 8 kwietnia br. Według ambasadora Izraela przy Stolicy Apostolskiej zbliżająca się wizyta jest oznaką dobrych stosunków między Izraelem i Watykanem.

Jak powiedział doradca prezydenta Katsava Avi Granot, spotkanie ma wymiar nie tylko dyplomatyczny: "Izrael i Watykan są dwoma państwa, które nawiązały stosunki dyplomatyczne, ale ponad nimi jest jeszcze uznanie - ze strony Stolicy Świętej - że Izrael reprezentuje naród żydowski, a Watykan - świat katolicki. Stąd włąśnie wynika znaczenie takiego spotkania".

W "Haaretz" przypomniano również, że zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową Benedykt XVI skierował do wspólnoty żydowskiej przesłanie oraz że rzymska wspólnota żydowska podczas choroby Jana Pawła II zorganizowała spotkanie modlitewne w jego intencji. Innymi oznakami dobrych relacji między katolikami i żydami są wizyta Benedykta XVI w kolońskiej synagodze, list premiera Ariela Szarona do Benedykta XVVI oraz wizyta dwóch naczelnych rabinów Izraela w Watykanie we wrześniu br.

27 października br. w obecności rabina Davida Rosena i kard. Jean-Marie Lustigera odbędzie się uroczystość, podczas której wspominać się będzie 40-tą rocznicę promulgowania deklaracji "Nostra Aetate" o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051011224737246