Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Exodus amerykańskich baptystów

Region Południowozachodniego Pacyfiku organizacji Amerykańskie Kościoły Baptystów (ABCUSA) rozpoczął największą dotychczas akcję opuszczania denominacji z powodów różnic w poglądach na problem homoseksualności. Źródłem tego, jak twierdzą liderzy, jest pogląd na autorytet Pisma Świętego i dyscyplinę kościelną. Reprezentujący ponad 300 kościołów zarząd generalny regionu 8 września przegłosował rozpoczęcie wycofania z organiazacji. Przynajmniej cztery inne regiony również rozważają opuszczenie ABCUSA, denominacji będącej członkiem Narodowej Rady Kościołów.

Oficjalne stanowisko ABCUSA mówi że “praktyka homoseksualizmu jest nie do pogodzenia z chrześcijańskim nauczaniem”. Jednakże, pobłażliwe w stosunku do gejów kongregacje są w jej szeregach tej organizacji. Kiedy konserwatywne regiony wykluczyły takie wspólnoty, te po prostu przeszły pod skrzydła bardziej liberalnych regionów ABCUSA.

Tego lata konserwatywnym członkom nie udało się przekonać zarządu denominacji by zaczęła stosować nauczanie dotyczące homoseksualizmu. Porażka ta nie daje dobrych rokowań na przyszłość, mówi Bill Nicoson, dyrektor American Baptist Evangelicals (ABE), istniejącej od 13 lat grupy odnowy.

Inni są zmartwieni rozłamem. “To jest zupełnie niepotrzebne”, mówi Tony Campolo, profesor socjologii na Uniwersytecie Wschodnim, szkoły stowarzyszonej z ABCUSA. Campolo, jako pastor ordynowany w American Baptist, mówi że denominacja powinna pozwolić lokalnym kongregacjom na samodzielne decyzje o tym jak traktować homoseksualizm. Denominacja mająca 1,5 miliona członków i 5800 kongregacji, założona w 1907 jako Północny Konwent Baptystów, pozwala na szeroką różnorodność. Homoseksualizm “nie powinien być czynnikiem definiującym”, dodaje Campolo.

Ci którzy opuszczają ABCUSA argumentują, że chodzi o coś znacznie ważniejszego. “Autorytet Biblii doprowadził dziś do rozdzielenia wspólnoty”, mówi Nicoson. “Nie mogę tak po prostu wspólnie służyć i prowadzić misję z kimś kto może zaprzeczać Trójcy. ... Nie chciałem tracić więcej energii i pieniędzy darczyńców na walkę w straconej już bitwie.”

ABE zorganizowało wrześniowe spotkanie w Northen Baptist Seminary, które należy do grupy ABCUSA, aby zaplanować następne kroki konserwatystów. Przed spotkaniem, Nicoson powiedział że nie chce tworzyć nowej denominacji. Jednak, przewodniczący ABE Scott Gibson, profesor homiletyki w seminarium Gordon-Conwell, rozpoczął spotkanie przedstawieniem planów stworzenia takiej wspólnoty. Określa się, że członkostwo w tym nowym stowarzyszeniu może znaleźć pomiędzy 1500 a 2000 kościołów.

“Nigdy nie słyszałem [w historii najnowszej] o kilkuset kościołach odchodzących za jednym zamachem”, mówi Mark Tooley, dyrektor komitetu Zjednoczonych Metodystów przy Instytucie Religii i Demokracji. “To pokazuje na jakie zagrożenia są wystawione główne denominacje i co się z nimi może stać. Może będzie to przestroga dla kościołów metodystycznych, luterańskich i prezbiteriańskich.”Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005101500035967

No trackback comments for this entry.
Exodus amerykańskich baptystów | 143 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Exodus amerykańskich baptystów
Babilończyk sob, 15 paź 2005, 08:34:28

Cała ta sytuacja naraża na śmieszność ideę denominacji. Widać tu wyraźnie jak łamanie biblijnego wzorca dla kościoła mści się na wierzących. Podejrzewam, że gdyby Piotr Apostoł był "baptystą", kilka lat głosowaliby nad decyzją w sprawie Ananiasza i Safiry.

Jakże żałosne jest to, że wierzących dzielą sprawy tak oczywiste w Biblii, jak zboczenia seksualne czy przywództwo kobiet. Wydawałoby się, że jest to niemożliwe wśród ludzi, którzy uchodzą powszechnie za czytających Biblię samodzielnie. Coś musiało się stać z ową samodzielnością - ja widzę tu działanie niebiblijnych czynników pozakościelnych - tzw. seminariów duchownych (fabryk pastorów) oraz "autorytetów".

Widziałem ostatnio te mechanizmy również u niechrześcijańskiej grupy, tzw. Świadków Jehowy - działają tak samo. Objeżdżający ich "zbory" hierarchowie skutecznie uniemożliwiają aktywację mózgów zborowników...

 
Exodus amerykańskich baptystów
varpho sob, 15 paź 2005, 18:22:49
"Ci którzy opuszczają ABCUSA argumentują, że chodzi o coś znacznie ważniejszego. “Autorytet Biblii doprowadził dziś do rozdzielenia wspólnoty”, mówi Nicoson. “Nie mogę tak po prostu wspólnie służyć i prowadzić misję z kimś kto może zaprzeczać Trójcy. ... Nie chciałem tracić więcej energii i pieniędzy darczyńców na walkę w straconej już bitwie.”"

a gdzież w Biblii jest o pojęciu Trójcy Świętej???

to, że ktoś dostosowuje się do norm moralnych dzisiejszego społeczeństwa [a nie społeczeństwa pierwszych wieków] nie oznacza, że będzie od razu zaprzeczał podstawowym prawdom _wiary_...

---
"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń