Exodus amerykańskich baptystów

sob, 15 paź 2005, 00:03:59

Autor: witeczek

Region Południowozachodniego Pacyfiku organizacji Amerykańskie Kościoły Baptystów (ABCUSA) rozpoczął największą dotychczas akcję opuszczania denominacji z powodów różnic w poglądach na problem homoseksualności. Źródłem tego, jak twierdzą liderzy, jest pogląd na autorytet Pisma Świętego i dyscyplinę kościelną. Reprezentujący ponad 300 kościołów zarząd generalny regionu 8 września przegłosował rozpoczęcie wycofania z organiazacji. Przynajmniej cztery inne regiony również rozważają opuszczenie ABCUSA, denominacji będącej członkiem Narodowej Rady Kościołów.

Oficjalne stanowisko ABCUSA mówi że “praktyka homoseksualizmu jest nie do pogodzenia z chrześcijańskim nauczaniem”. Jednakże, pobłażliwe w stosunku do gejów kongregacje są w jej szeregach tej organizacji. Kiedy konserwatywne regiony wykluczyły takie wspólnoty, te po prostu przeszły pod skrzydła bardziej liberalnych regionów ABCUSA.

Tego lata konserwatywnym członkom nie udało się przekonać zarządu denominacji by zaczęła stosować nauczanie dotyczące homoseksualizmu. Porażka ta nie daje dobrych rokowań na przyszłość, mówi Bill Nicoson, dyrektor American Baptist Evangelicals (ABE), istniejącej od 13 lat grupy odnowy.

Inni są zmartwieni rozłamem. “To jest zupełnie niepotrzebne”, mówi Tony Campolo, profesor socjologii na Uniwersytecie Wschodnim, szkoły stowarzyszonej z ABCUSA. Campolo, jako pastor ordynowany w American Baptist, mówi że denominacja powinna pozwolić lokalnym kongregacjom na samodzielne decyzje o tym jak traktować homoseksualizm. Denominacja mająca 1,5 miliona członków i 5800 kongregacji, założona w 1907 jako Północny Konwent Baptystów, pozwala na szeroką różnorodność. Homoseksualizm “nie powinien być czynnikiem definiującym”, dodaje Campolo.

Ci którzy opuszczają ABCUSA argumentują, że chodzi o coś znacznie ważniejszego. “Autorytet Biblii doprowadził dziś do rozdzielenia wspólnoty”, mówi Nicoson. “Nie mogę tak po prostu wspólnie służyć i prowadzić misję z kimś kto może zaprzeczać Trójcy. ... Nie chciałem tracić więcej energii i pieniędzy darczyńców na walkę w straconej już bitwie.”

ABE zorganizowało wrześniowe spotkanie w Northen Baptist Seminary, które należy do grupy ABCUSA, aby zaplanować następne kroki konserwatystów. Przed spotkaniem, Nicoson powiedział że nie chce tworzyć nowej denominacji. Jednak, przewodniczący ABE Scott Gibson, profesor homiletyki w seminarium Gordon-Conwell, rozpoczął spotkanie przedstawieniem planów stworzenia takiej wspólnoty. Określa się, że członkostwo w tym nowym stowarzyszeniu może znaleźć pomiędzy 1500 a 2000 kościołów.

“Nigdy nie słyszałem [w historii najnowszej] o kilkuset kościołach odchodzących za jednym zamachem”, mówi Mark Tooley, dyrektor komitetu Zjednoczonych Metodystów przy Instytucie Religii i Demokracji. “To pokazuje na jakie zagrożenia są wystawione główne denominacje i co się z nimi może stać. Może będzie to przestroga dla kościołów metodystycznych, luterańskich i prezbiteriańskich.”

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005101500035967