Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Związek między muzułmaninem a katoliczką

Pytania i odpowiedziWitam, jestem poważnie zainteresowana związkiem małżeńskim z mężczyzną o wyznaniu islamskim. Chciałabym wiedzieć jakie są formalne wymogi, aby ceremonia ślubna mogła mieć miejsce w kościele katolickim, a ślub był ważny w ramach prawa kanonicznego. Zwłaszcza interesuje mnie kwestia wychowania dzieci.

Odpowiedź na to pytanie znajdzie Pani w artykule Małżeństwo z muzułmaninem oraz innych odpowiedziach na pytania o małżeństwo mieszane


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051018164953269

No trackback comments for this entry.
Związek między muzułmaninem a katoliczką | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Związek między muzułmaninem a katoliczką
verbadocent śro, 19 paź 2005, 10:39:18

Z uporem muła powtarzam: nie ma czegoś takiego jak ślub kościelny z muzułmaninem. Bo nie ma czegoś takiego jak ślub w islamie. W islamie nic nikomu nikt nie ślubuje, tam zawiera się po prostu kontrakt, umowę na bycie razem. A że robi się to przed duchownym (nie kapłanem, bo w islamie nie ma kapłanów) to sprawa natury historycznej. Po prostu w państwach muzułmańskich funkcje sędziów i urzędników pełnili duchowni (reguła ostatecznie ustanowiona przez Mehmeta Zdobywcę w Imperium Otomańskimw XV wieku). Kontrakt jest zawierany na określonych warunkach i na określonych może być rozwiązany. Żaden ślub kościelny w świetle prawa islamskiego, jeśli nie jest podparty osobnym kontraktem, nie jest ważny i tyle. W większości państw islamskich prawo islamskie jest prawem cywilnym.

Muzułmanin ma pełne prawo nie rozumieć o co chodzi w sakramentalnym obrzędzie ślubu katolickiego.  W najlepszym przypadku może być to tylko jego bierna obecność, w najgorszym może otrzeć się o profanację.

Co do wychowania dzieci sprawa jest jednoznaczna i bezdyskusyjna. Muzułmanin ma prawo i obowiązek wychowania swojego potomstwa na muzułmanów. I nie ma zmiłuj! Gdy tego nie czyni jest odstępcą od swojej wiary, ze wszystkimi konsekwencjami. Prawo państwa islamskiego z całą stanowczością pomoga mu w egzekucji tego obowiązku. Stąd zdziwnienie kobiet, które mają mężów muzułman, że w kraju europejskim pozwalał na wychowanie dzieci po chrześcijańsku, a po powrocie do siebie nagle zmienił zdanie o 180 stopni i z cała konsekwencją je realizuje. Realizuje bo musi i tyle.

Jeszcze jedna uwaga. Kobieta i mężczyzna zawierając związek małżeński w islamie nie są rodziną. Brzmi to paradoksalnie ale tak jest. Oni wchodzą do rodu i muszą podporząkować się prawom stanowionym przez głowę rodu: ojca lub najstarszego brata. Tak więc w kwestiach małżeńsko-wychowawczych to wcale nie małżonek (jeśli nie jest głową rodu) musi mieć ostatnie słowo.

Znam wiele udanych związków chrześcijanek z muzułmanami, pełnych wzajemnej miłości, szacunku i tolerancji. Ale znam wiele takich, które żyją w pewnym schizofrenicznym rozdarciu na pograniczu dwóch kultur i dwóch religii (nie wyznań ale religii, to bardzo ogromna różnica) i ciężko im z tym. Aby to rozdarcie zniwelować jedna strona (z reguły kobieta) musi całkowicie ustąpić i przejść na drugą stronę. Wtedy staje się albo fundamentalnym neofitą (znam parę pań wojujących muzułmanek w naszym kraju) lub hipokrytą. Obie postawy są złe.

Dobrze jest mieć świadomość podejmowanych kroków.

 

 

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
Związek między muzułmaninem a katoliczką
isza pią, 21 paź 2005, 10:08:08
Dziewczyno, nie rób tego. Później będziesz tego baaardzo żałować. No, chyba że Twój narzeczony się nawróci, porzuci islam i stanie się chrześcijaninem.... przed ślubem.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń