Kard. Sodano i przeniesienie Arcybiskupstwa Większego do Kijowa

sob, 22 paź 2005, 21:14:53

Autor: Mateusz Markiewicz

Sekretarz Stanu Watykanu w swoim liście do prawosławnego metropolity kijowskiego Wołodymyra Sabodana przypomniał, że siedzibę greckokatolickiego Arcybiskupa Większego przeniesiono do Kijowa za zgodą Papieża. List kardynała opublikowano 17 października na oficjalnej stronie internetowej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Kard. Sodano, w imieniu Benedykta XVI, odpowiedział na list Metropolity Wołodymyra, wystosowany w połowie sierpnia. Prawosłwny hierarcha wyraził ówczas w nim swoje zaniepokojenie z powodu przenosin stolicy greckokatolickiego arcybiskupa większego ze Lwowa do Kijowa. Purpurat wyjaśnił Metropolicie, że ukraiński Kościół greckokatolicki pozostaje w łączności z Rzymem od czasu, gdy część terytorium metropolii kijowskiej powróciła do jedności z Ojcem Świętym. Decyzję podjętą przez Święty Synod ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej zatwierdził jeszcze Jan Paweł II.

Kard. Sodano dodał, że odbyło to się zgodnie z Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich. Co było motywem tej decyzji? Zapewnienie efektywniejszej posługi duszpasterskiej grekokatolikom. Sekretarz Stanu Watykanu zapewnił, że Benedykt XVI z wielką uwagą i szacunkiem odnosi się do troski biskupów prawosławnych na Ukrainie o wiernych, którzy nie uleczyli jeszcze głębokich ran, jakie zadał im ateistyczny reżim . Ponadto Papież modli się o kontynuowanie dialogu między Kościołem katolickim i prawosławnym w trudnym okresie przemian na Ukrainie.

Jak zwykle to bywa u prawosławnych, redaktorzy oficjalnej strony internetowej ponowili zarzuty o rzekomu prozelityzm Kościoła katolickiego.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005102210145353