Święty Zygmun Gorazdowski, Prezbiter

nie, 23 paź 2005, 12:52:08

Autor: Mateusz Markiewicz

Benedykt XVI kanonizował dzisiaj dwóch Polaków. Obok Abpa Józefa Bilczewskiego był to  Ks. Zygmunt Gorazdowski. Obaj pracowali w Archidiecezji Lwowskiej. Niejednokrotnie się spotykali. Oboje pomagali ubogim. Przedstawię sylwetkę św. Zygmunta Gorazdowskiego, Prezbitera.

Zygmunt Gorazdowski urodził się 1 listopada 1845r. w Sanoku. W jego rodzinie od zawsze ceniło się i respektowało zasady religii katolickiej,  w szczególnym klimacie cierpienia i ludzkich doświadczeń. Sam Zygmunt Gorazdowski chorował od dzieciństwa na nieuleczalną wówczas gruźlicę. Gimnazjum skończył w Przemyślu i tam zdał maturę. Następnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie we Lwowie. Przerwał je na drugim roku, by wstąpić do seminarium w 1865r.

Po ukończeniu studiów teologicznych jego stan zdrowia był zły, co spowodowało, że święcenia otrzymał dopiero dwa lata później, w 1871r. Pracował jako wikariusz m.in. w: Tartakowie, Wojniłowie, Bukaczowce, Gródku Jagiellońskim i Żydaczowie. W tym czasie publikował wiele praca katechetyczno-religijnych dla wiernych. Już w tamtym czasie dał się poznać jego wyjątkowy charyzmat duszpasterskiej i charytatywnej służby.

Podczas epidemi cholery w Wojniłowie, niebacząc na siebie spieszył z posługą, a zmarłych własnymi rękoma wkładał do trumien. W 1877r. zaczął niezwykłą działalność kapłańską i dobroczynną we Lwowie. Przez około 40 lat pracował w parafii św. Mikołaja. W tym czasie także wydawał katechizmy, porady z życia duchowego.

Szczególnie wsławił się pomocą ubogim. Będąc sekretarzem Instytutu Ubogich Chrześcijan zainicjował czy wprost ufundował we Lwowie szereg dzieł chrześcijańskiego miłosierdzia takich jak: Dom pracy dobrowolnej dla żebraków, tanią Kuchnię Ludową, Zakład dla nieuleczalnie chorych i rekonwalescentów, Internat dla ubogich studentów Seminarium Nauczycielskiego, Zakład Dzieciątka Jezus dla samotnych matek i porzuconych niemowląt, katolicką, polsko-niemiecką Szkołę św. Józefa. Do prowadzenia owych dzieł powołał 17 lutego 1884 r. zakonne Zgromadzenie Sióstr św. Józefa.

Ks. Gorazdowski zmarł w opinii świętości 1 stycznia 1920 r. i pozostał w pamięci wiernych jako lwowski Apostoł Bożego miłosierdzia, zwany Ojcem ubogich, księdzem dziadów którego jedynym pragnieniem było: być wszystko dla wszystkich, aby zbawić choć jednego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 29 czerwca 1989 r. w Archidiecezji Lwowskiej. Beatyfikacji dokonał 26 czerwca 2001 r. we Lwowie Jan Paweł II. Kanonizacji zaś 23 października 2005r. w Rzymie Benedykt XVI.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051023125208860