Kreacjoniści spotkali się w Pradze

wto, 25 paź 2005, 23:30:59

Autor: Marcin Winiarski

Około 700 naukowców bierze udział w odbywającej się w Pradze konferencji kreacjonistycznej. Jest to pierwsze tej rangi spotkanie badaczy wierzących w Boże dzieło stworzenia w Europie Wschodniej. Tematem konferencji jest "Darwin a inteligencja". Spotkanie to zostało zbojkotowane przez czeskich naukowców, którzy uważają kreacjonizm za bzdurę, a samą konferencję za niepotrzebną.

W konferencji biorą udział przedstawiciele świata naukowego z USA, Europy i Afryki, którzy uważają że teoria ewolucji, sformułowana w połowie XIX wieku przez brytyjskiego przyrodnika - Karola Darwina - nie jest w stanie wyjaśnić ani początków życia, ani też faktu pojawienia się wysoko rozwiniętych gatunków. Wśród uczestników zjazdu są znakomici eksperci w dziedzinie matematyki, biologii molekularnej i biochemii. Odrzucając teorię ewolucji przyjmują oni teorię "inteligentnego planu" - Bożego stworzenia. Zwracają też uwagę, że teoria ewolucji jest bardzo wygodna dla środowisk naukowych odrzucających Biblię i przez długi czas była ucieleśnieniem postepu i walki z dominacją religii nad nauką.

Dobrym przykładem takiego podejścia jest Vaclav Poczes, przezes Czeskiej Akademii Nauk, który stwierdził, że praska konferencja kreacjonistyczna jest... bezużyteczna. "To, że nie potrafimy jeszcze wyjaśnić pochodzenia życia na Ziemi nie oznacza, że istnieje Bóg, który je stworzył" - uważa V. Poczes.

Nawet biorąc pod uwagę zeświecczenie społeczeństwa czeskiego, opinia prezesa CzAN może dziwić. Wydawać by się bowiem mogło, że nauka powinna szukać wyjaśnień niezależnie od tego, jakie by one nie były. Tymczasem V. Poczes nie znając odpowiedzi na podstawowe nawet pytania zakłada z góry, że ewolucjonizm jest teorią poprawną, a kreacjonizm błędną. "Komunizm upadł, ale jego główny filar, darwinizm, wciąż jest wszechobecny a (...) teoria ewolucji nauczana jest jak dogmat od przedszkola" - uważa Pavel Kabrt, przedstawiciel komitetu organizacyjnego konferencji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051025003059359