Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święty Juda Tadeusz (patron od spraw beznadziejnych)

28 października wypada dzień świętego Judy Tadeusza - jednego z apostołów i jak się przypuszcza krewnego Pana naszego Jezusa Chrystusa. List tego świętego znajduje się nawet w Nowym Testamencie.

Apostoł ten był bratem świętego Jakuba Młodszego, na imię miał Juda zaś Tadeusz był przydomkiem i oznacza "odważny". Przydomek ten odróżnia tego świętego od drugiego z apostołów (z wiadomych przyczyn cieszącego się złą sławą) - Judy z Kariot. O jego życiu wiadomo niewiele. Najprawdopodobniej był żonaty i miał dzieci.Istnieją przypuszczenia (obecnie raczej odrzucane), że był też bratem Szymona. Jak można sądzić z języka listu św. Judy był również człowiekiem wykształconym. Poniósł śmierć męczeńską, ale różne są wersje tego gdzie i w jakich okolicznościach.

Uważany jest za patrona w sprawach trudnych i beznadziejnych. Odbiera więc szczególną cześć a w wielu kościołach odbywają się specjalne cotygodniowe nabożeństwa właśnie w takowych intencjach. W sztuce przedstawiany jako postać z pałką lub włócznią (od których poniósł śmierć męczeńską) lub z wizerunkiem Pana Jezusa (też z laską, krzyżem itp.).

Wybrane modlitwy do św. Judy Tadeusza:

Modlitwa codzienna o opiekę do św. Judy Tadeusza

Święty Judo Tadeuszu, potężny mój Obrońco i opiekunie, w trosce i opuszczeniu oddaję się Twej cudownej opiece.
Wdzięczny Ci jestem za wszystkie łaski, jakie dla mnie już wyjednałeś, a proszę Cię i nadal wspieraj mnie w pracy, pocieszaj w smutku, strzeż przed pokusą. Bądź moją mocą w trudnościach, osłoną w niebezpieczeństwach.
Spraw, abym z Bogiem się budził i z Bogiem szedł na spoczynek.
Dzień po dniu prowadź mnie coraz bliżej Serca Jezusowego, abym spoczął w Nim po trudach i walkach życia, a zamiast miłości własnej, pychy i zniechęcenia, niech w mym sercu zapanuje miłość, ofiarność i pokora. Amen.

Modlitwa w ciężkim strapieniu

O święty Judo Tadeuszu, krewny Chrystusa Pana, wielki Apostole i Męczenniku, sławny cnotami i cudami, Ty jesteś potężnym Orędownikiem w przykrych położeniach i sprawach rozpaczliwych. Przychodzę do Ciebie z pokorą i ufnością i z głębi duszy wzywam Twojej przed Bogiem pomocy. O święty mój Patronie, któremu Bóg dał przywilej ratowania w wypadkach, gdzie już nie ma nadziei pomocy, spojrzyj na mnie łaskawie. Oto życie moje pełne cierpień i boleści; dzień za dniem upływa w ucisku, a serce moje wezbrało goryczą. Drogi mojego życia gęstym pokryły się cierpieniem i ledwie dzień mija bez troski i łez. Umysł mój otoczony ciemnością; niepokój, zniechęcenie i rozpacz nawet wdzierają się do duszy tak, iż niemal zapominam o Boskiej Opatrzności.

O święty mój Orędowniku, ty mnie nie możesz opuścić w tym moim smutnym położeniu. Nie odejdę od stóp Twoich, dopóki mnie nie wysłuchasz. Pospiesz ku ratunkowi mojemu, a wdzięczność moją okazywać Ci będę przez całe życie, szerząc cześć Twoją. Amen.

Modlitwa dziękczynna do św. Judy Tadeusza

Najsłodszy Panie Jezu Chryste, w zjednoczeniu z niepojętą niebiańską chwałą, która z Trójcy Przenajświętszej spływa na ludzkość całą, na Pannę Najświętszą, na wszystkich aniołów i świętych, sławię, uwielbiam i składam Ci dzięki za łaski i dary, którymi obdarzyłeś Twego wybranego Apostoła, co miał szczęście do Twojej rodziny się zaliczać. Błagam Cię, racz mi udzielić Twej łaski dla jego zasług i wspieraj mnie za jego przyczyną we wszelkich potrzebach. Amen.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051025161545583

No trackback comments for this entry.
Święty Juda Tadeusz (patron od spraw beznadziejnych) | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Święty Juda Tadeusz (patron od spraw beznadziejnych)
Rafi F pią, 28 paź 2005, 01:11:26
Mała ciekawostka. Dlaczego patron od spraw beznadziejnych?
Ano z powodu imienia. Imię Judy kojarzyło się negatywnie (powód wiadomy), więc do św. Judy Tadeusza modlono się w ostateczności, jak już wszyscy święci zawiedli.
 
Święty Juda Tadeusz (patron od spraw beznadziejnych)
rys sob, 29 paź 2005, 22:06:20
  Ja uważam,że Juda jak i Jakub byli kuzynami Jezusa od strony Marii. Maria matka Jezusa miała siostrę też o imieniu Maria [była ona zwaną Marią starszą] Kleofas był jej mężem  Ew.Jana 19:25 Bracia rodzeni Jezusa  za życia Jezusa nie wierzyli w Jego misię  Ew.Jana 7:5 Uwierzyli dopiero po śmierci  Jezusa piszą o tym Dzieje Apostolskie. W związku z tym rodzeni bracia Jezusa nie mogli byc  apostołami.Jeżeli chodzi o Józefa ojczyma Jezusa nic w Biblii nie ma,że miał dzieci i czy on wogóle był wdowce.
 
Święty Juda Tadeusz (patron od spraw beznadziejnych)
dianne83 śro, 20 paź 2010, 00:56:42

 Cały czas czekam na spełnienie mojej prośby, którą skierowałam do tego "wielkiego" świętego patrona od spraw beznadziejnych.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń