Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Święty Juda Tadeusz (patron od spraw beznadziejnych)

28 października wypada dzień świętego Judy Tadeusza - jednego z apostołów i jak się przypuszcza krewnego Pana naszego Jezusa Chrystusa. List tego świętego znajduje się nawet w Nowym Testamencie.

Apostoł ten był bratem świętego Jakuba Młodszego, na imię miał Juda zaś Tadeusz był przydomkiem i oznacza "odważny". Przydomek ten odróżnia tego świętego od drugiego z apostołów (z wiadomych przyczyn cieszącego się złą sławą) - Judy z Kariot. O jego życiu wiadomo niewiele. Najprawdopodobniej był żonaty i miał dzieci.Istnieją przypuszczenia (obecnie raczej odrzucane), że był też bratem Szymona. Jak można sądzić z języka listu św. Judy był również człowiekiem wykształconym. Poniósł śmierć męczeńską, ale różne są wersje tego gdzie i w jakich okolicznościach.

Uważany jest za patrona w sprawach trudnych i beznadziejnych. Odbiera więc szczególną cześć a w wielu kościołach odbywają się specjalne cotygodniowe nabożeństwa właśnie w takowych intencjach. W sztuce przedstawiany jako postać z pałką lub włócznią (od których poniósł śmierć męczeńską) lub z wizerunkiem Pana Jezusa (też z laską, krzyżem itp.).

Wybrane modlitwy do św. Judy Tadeusza:

Modlitwa codzienna o opiekę do św. Judy Tadeusza

Święty Judo Tadeuszu, potężny mój Obrońco i opiekunie, w trosce i opuszczeniu oddaję się Twej cudownej opiece.
Wdzięczny Ci jestem za wszystkie łaski, jakie dla mnie już wyjednałeś, a proszę Cię i nadal wspieraj mnie w pracy, pocieszaj w smutku, strzeż przed pokusą. Bądź moją mocą w trudnościach, osłoną w niebezpieczeństwach.
Spraw, abym z Bogiem się budził i z Bogiem szedł na spoczynek.
Dzień po dniu prowadź mnie coraz bliżej Serca Jezusowego, abym spoczął w Nim po trudach i walkach życia, a zamiast miłości własnej, pychy i zniechęcenia, niech w mym sercu zapanuje miłość, ofiarność i pokora. Amen.

Modlitwa w ciężkim strapieniu

O święty Judo Tadeuszu, krewny Chrystusa Pana, wielki Apostole i Męczenniku, sławny cnotami i cudami, Ty jesteś potężnym Orędownikiem w przykrych położeniach i sprawach rozpaczliwych. Przychodzę do Ciebie z pokorą i ufnością i z głębi duszy wzywam Twojej przed Bogiem pomocy. O święty mój Patronie, któremu Bóg dał przywilej ratowania w wypadkach, gdzie już nie ma nadziei pomocy, spojrzyj na mnie łaskawie. Oto życie moje pełne cierpień i boleści; dzień za dniem upływa w ucisku, a serce moje wezbrało goryczą. Drogi mojego życia gęstym pokryły się cierpieniem i ledwie dzień mija bez troski i łez. Umysł mój otoczony ciemnością; niepokój, zniechęcenie i rozpacz nawet wdzierają się do duszy tak, iż niemal zapominam o Boskiej Opatrzności.

O święty mój Orędowniku, ty mnie nie możesz opuścić w tym moim smutnym położeniu. Nie odejdę od stóp Twoich, dopóki mnie nie wysłuchasz. Pospiesz ku ratunkowi mojemu, a wdzięczność moją okazywać Ci będę przez całe życie, szerząc cześć Twoją. Amen.

Modlitwa dziękczynna do św. Judy Tadeusza

Najsłodszy Panie Jezu Chryste, w zjednoczeniu z niepojętą niebiańską chwałą, która z Trójcy Przenajświętszej spływa na ludzkość całą, na Pannę Najświętszą, na wszystkich aniołów i świętych, sławię, uwielbiam i składam Ci dzięki za łaski i dary, którymi obdarzyłeś Twego wybranego Apostoła, co miał szczęście do Twojej rodziny się zaliczać. Błagam Cię, racz mi udzielić Twej łaski dla jego zasług i wspieraj mnie za jego przyczyną we wszelkich potrzebach. Amen.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051025161545583

No trackback comments for this entry.
Święty Juda Tadeusz (patron od spraw beznadziejnych) | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Rafi F pią, 28 paź 2005, 01:11:26
Mała ciekawostka. Dlaczego patron od spraw beznadziejnych?
Ano z powodu imienia. Imię Judy kojarzyło się negatywnie (powód wiadomy), więc do św. Judy Tadeusza modlono się w ostateczności, jak już wszyscy święci zawiedli.
 
 • Joel pią, 28 paź 2005, 09:16:16
 • Rafi F pią, 28 paź 2005, 10:33:35
rys sob, 29 paź 2005, 22:06:20
  Ja uważam,że Juda jak i Jakub byli kuzynami Jezusa od strony Marii. Maria matka Jezusa miała siostrę też o imieniu Maria [była ona zwaną Marią starszą] Kleofas był jej mężem  Ew.Jana 19:25 Bracia rodzeni Jezusa  za życia Jezusa nie wierzyli w Jego misię  Ew.Jana 7:5 Uwierzyli dopiero po śmierci  Jezusa piszą o tym Dzieje Apostolskie. W związku z tym rodzeni bracia Jezusa nie mogli byc  apostołami.Jeżeli chodzi o Józefa ojczyma Jezusa nic w Biblii nie ma,że miał dzieci i czy on wogóle był wdowce.
 
 • rys sob, 10 gru 2005, 20:32:35
dianne83 śro, 20 paź 2010, 00:56:42

 Cały czas czekam na spełnienie mojej prośby, którą skierowałam do tego "wielkiego" świętego patrona od spraw beznadziejnych.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń