Dialog czy monolog?

śro, 26 paź 2005, 00:43:22

Autor: Mirosław Miarczyński

Konferencja "Judaizm, chrześcijaństwo, islam - monolog czy dialog?" odbyła się w Poznaniu. Zaproszeni byli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego abp Michael Louis Fitzgerald, rabin Michael Signer z USA oraz imam Abdulialil Sajid, przewodniczący Muzułmańskiej Rady ds. Zgodnego Współistnienia Religii i Ras w Wielkiej Brytanii.

"Chcemy przypomnieć dokument Nostra aetate, który przez 40 lat inspirował do dialogu religijnego. Wiemy, że sam zapis nie wystarczy, że trzeba ten dialog nieustannie rozwijać" - mówi jeden z organizatorów konferencji ks. Jerzy Stranz - "Zależy nam na tym, żeby to spotkanie było nie tylko rocznicową laurką, ale konkretnym krokiem na drodze do naszego pojednania".

Obok wykładów i dyskusji panelowej odbyła się też wspólna modlitwa w intencji pokoju, którą prowadzili rabin Michael Schudrich (naczelny rabin Polski), abp Stanisław Gądecki (metropolita poznański) i Tomasz Miśkiewicz (mufti Rzeczpospolitej Polskiej).

Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała dwóm osobom tytuł Człowieka Pojednania: otrzymali go Hanspeter Heinz za rok 2004 oraz rabin Michael Signer za rok 2005. Tytuł Człowieka Pojednania przyznawany jest od 1992 r. osobom spoza Polski, które szczególnie przyczyniają się do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Współorganizatorem poznańskiej konferencji jest Stowarzyszenie Arabia.pl

Forum Żydów Polskich

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051026003729590