Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża?

Pytania i odpowiedzi

Kiedy poznałam swojego męża miałam 17 lat, a on 18. Był on moim pierwszym chłopakiem. Po 5 latach spotkań kwestia ślubu była oczywista dla naszych rodzin - choć ja miałam pewne wątpliwości. Miałam nadzieję, że z wiekiem przyjdzie jego dojrzałość i odpowiedzialność. Nasze małżeństwo trwało 7 lat, a jego owocem dzięki moim staraniom jest 5 letnia córeczka.Jestem osobą wierzącą, to ja pragnęłam ślubu kościelnego i chrztu dziecka. Teraz chciałabym starać się o unieważnienie sakramentu małżeństwa. Mój mąż okazał się człowiekiem mało odpowiedzialnym za rodzinę. Już w pierwszym roku małżeństwa zaczął mnie oszukiwać. Kłamał w sprawach finansowych. Zanim się dowiedziałam prawdy minęły 3 lata, a dług urósł na tyle, że nie byłam w stanie spłacić go z własnych środków. Z pomocą przyszli rodzice męża, którzy spłacili za niego wszystko.

Za moja namową mąż zaczął studiować, jednak i tutaj mnie zawiódł - wyjeżdżał z domu na weekendy, ale, jak się później okazało, żadnych studiów nie było. Ja w tym czasie zajmowałam się maleńkim dzieckiem, a on oczywiście potrzebował pieniądze na "czesne".

Zaczął mnie okradać. Często zachowywał się agresywnie. W stanie upojenia groził śmiercią mi, dziecku, naszym bliskim. Tuż przed naszym rozstaniem mój mąż obarczył mnie winą za swoją chorobę - depresję. Dokonał także próby samobójczej u nas w domu w obecności domowników i naszego dziecka.

W ostatnich latach naszego małżeństwa, mąż pozostawał bez stałej posady. Całe dnie spędzał prze monitorem komputera. Nie włączał się w prace na rzecz domu - samodzielnie więc wykonałam ostatnie prace remontowe. Czy w związku z tymi faktami mam szansę uzyskać unieważnienie sakramentu małżeństwa? Bardzo proszę o odpowiedź.  


Na początku należy wyjaśnić czym jest pojęcie zdolności do zawarcia małżeństwa W oparciu o interpretacje i komentarze kan. 1095, przez zdolność do zawarcia małżeństwa należy rozumieć zdolność do relacji interpersonalnych , zdolność odniesienia się jednej strony w małżeństwie do drugiej na zasadzie równie obowiązujących praw. Zdolność to „umiejętność” dobrowolnego, wolnego od przymusu bądź jakichkolwiek innych czynników przyjęcie i oddanie się drugiej stronie w sferze życia psychicznego, fizycznego, duchowego itp. Prawo kanoniczne przyjmuje, że jeśli jedna bądź obie strony nie są w stanie dobrowolnie przyjąć i realizować istotnych obowiązków małżeńskich, jak i obdarować i poszanować prawa drugiej strony , to nie są zdolne do osiągnięcia, jak i realizacji dóbr, które wynikają z treści złożonej przysięgi małżeńskiej.

Istotnie również jest wskazanie czym w kanonistyce jest niejednokrotnie stosowane pojęcia „prawa i obowiązki małżeńskie”. Zasadniczo prawo kanoniczne nie wymienia kolejno jakie są te prawa i obowiązki, a jedynie wskazuje na tzw. trzy dobra augustyniańskie czyli dobro wiary, dobro sakramentu, dobro potomstwa oraz dobro współmałżonków.

Analizując powyższą sytuację należałoby udowodnić, że niezdolność mężczyzny istniała już przed ślubem, a przynajmniej w chwili składania przysięgi małżeńskiej. Z okoliczności poślubnych może wynikać, że mężczyzna nie posiadał rozeznania w tym czym są zobowiązania małżeńskie ani zdolności do ich wypełnienia.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata BaranOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051101230743741

No trackback comments for this entry.
Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża? | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża?
doktor prawa kan pią, 4 kwi 2008, 15:41:16

Szanowna Pani mgr, wspomniane przez Panią trzy dobra augustiańskie to dobro wiary, sakramentu i potomstwa. Czwarte - dobro małżonków - zostało określone przez Vaticanum II. Dzisiaj w doktrynie, bazując na tej podstawie, wymienia się: obowiązek wierności, nierozerwalności, tworzenia wspólnoty małżeńskiej, wzajemnej pomocy, pożycia intymnego, dążenia do świętości, przechowywania życia i wychowania potomstwa, przy czym oczywiście nie jest to katalog zamknięty (por. R. Sztychmiler, Obowiązki małżeńskie, Warszawa 1999). Pozdrawiam.

 
Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża?
Arletta Bolesta pią, 3 maj 2019, 15:55:05

Niezdolność psychiczna - najczęściej spotykany tytuł

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń