Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Michaił Gorbaczow prawosławnym archontem

W minionym tygodniu były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow otrzymał godność archonta Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu. Jednocześnie uhonorowano go nagrodą imienia Patriarchy Athenagorasa i przyjęto do Honorowego Bractwa Świętego Andrzeja.

Uroczystość miała miejsce w Katedrze Świętej Trójcy w Nowym Jorku, a przewodniczył jej w imieniu patriarchy ekumenicznego Bartłomieja arcybiskup Demetrios, zawierzchnik Greckiej Archidiecezji Kościoła Prawosławnego w USA.

Michaił Gorbaczow jest znany przede wszystkim jako człowiek, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie Wschodniej i do zniszczenia podziału utrzymującego się w Europie co najmniej od czasów zimnej wojny. Po śmierci Konstantina Czernienki w dniu 11 marca 1985 roku objął on funkcję sekretarza generalnego KC KPZR, stając tym samym na czele państwa radzieckiego. Wkrótce potem zainicjował politykę pieriestrojki (przebudowy) i głasnosti (jawności), których istotą były złagodzenie cenzury oraz ograniczona liberalizacja gospodarcza i polityczna oraz tolerancja religijna.

Największe sukcesy osiągnął jednak w polityce zagranicznej, a nie wewnętrznej, przez co na Zachodzie zyskał popularność większą niż w swoim kraju. Dzięki jego polityce możliwa stała się pokojowa rewolucja w państwach Europy Środkowej oraz zjednoczenie Niemiec. Gorbaczow wycofał także wojska ZSRR z Afganistanu i poparł USA w operacji Pustynna Burza. Za swoje osiągnięcia w roku 1992 Michaił Gorbaczow otrzymał w roku 1992 pokojową Nagrodę Nobla.

W uzasadnieniu decyzji o wyróżnieniu podkreślono, że „zasługą Michaiła Gorbaczowa - prawosławnego chrześcijanina – jest wprowadzenie rozwiązań prawnych, które w ostateczności doprowadziły do wprowadzenia wolności religijnej w byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich”.

Tytuł archonta przyznaje patriarcha Konstantynopola za wyjątkowe zasługi dla Kościoła prawosławnego. Mieszkający w USA archontowie przynależą do Honorowego Bractwa Świętego Andrzeja, założonego w roku 1966 przez patriarchę Athenagorasa.

Nagrodę imienia patriarchy Athenagorasa ustanowiono w roku 1986, aby upamiętnić tego wybitnego hierarchę, który przez lata, jako zwierzchnik Greckiej Prawosławnej Archidiecezji Ameryki, a następnie patriarcha ekumeniczny działał na rzecz rozwoju Kościoła prawosławnego oraz pojednania pomiędzy Wschodem i Zachodem. W minionych latach otrzymali ją m.in. prezydent George Bush senior, Matka Teresa z Kalkuty, arcybiskup Desmond Tutu z RPA oraz Elie Wiesel.

Cerkiew.pl na podstawie goarch.org, archons.org,Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051103001531404

No trackback comments for this entry.
Michaił Gorbaczow prawosławnym archontem | 13 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Marcin W czw, 3 lis 2005, 11:43:19

"który doprowadził do upadku komunizmu w Europie Wschodniej i do zniszczenia podziału utrzymującego się w Europie co najmniej od czasów zimnej wojny."

Co za bzdura! Do upadku komunizmu doprowadzili Lech Wałęsa i Jan Paweł II. Gorbaczow wielkich zasług w tym nie miał.

---
"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają.
Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy."
Samthann z Clonbroney

 
opin pią, 4 lis 2005, 15:28:37
Czy ktoś chce czy nie to Gorbaczow odegrał olbrzymią rolę w tym co stało się ze światem w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. To był czas na Karola Wojtyłę, Regana, wałęsę, Gorbaczowa i wielu jeszcze innych, którzy w tych przemianach odegrali ważną, przypisaną im przez Stwórcę role. Licytacja, czy więcej zasług ma Wojtyła, Wałęsa, czy Gorbaczow jest bez sensu. Każdy z nich miał swoje zadanie i lepiej lub mniej lepiej je wykonał. Tak to już jest na tym świecie, że Pan Bóg posyła na każdy czas odpowiednich ludzi od zadań specjalnych.

---
Opin

 
verbadocent pią, 4 lis 2005, 19:34:57
Znamienne jest, że "rodzima" Cerkiew rosyjska nie wyróżniła pana Gorbaczowa niczym. Widocznie w jej ocenie nie zasługuje.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń