Aresztowani za czary

sob, 5 lis 2005, 00:19:37

Autor: Dominika Springer

302 osoby aresztowała policja w Papui Nowej Gwinei za uprawiane czarów i kultów religijnych. Wiara w czary jest po dziś dzień bardzo szeroko rozpowszechniona wśród mieszkańców tej pokrytej górami i dżunglą wyspy położonej na Pacyfiku.

 Mieszkańcy Papua Nowej Gwinei po raz pierwszy zetknęli się z zachodnią cywilizacją w latach 30-tych XX wieku. Rozpowszechnił się tam wówczas tzw. kult cargo – paczek z żywnością zrzucanych przez samoloty. Dla mieszkańców wyspy, którzy nie znają wynalazków techniki takich jak samoloty, spadające z nieba paczki, były czymś niezrozumiałym i uznawano je za przejaw działania siły wyższej.

W poniedziałek policja aresztowała liderów kultu cargo i ich zwolenników. Aresztowano osoby w wieku od 20 do 70 lat. Aresztowani tworzyli dwie grupy zwolenników kultu. Jednej z nich przewodziły dwie kobiety, które podczas odprawiania czarów używały jako „świętej wody” krwi pochodzącej z menstruacji. W drugiej grupie przedmiotem magicznym był szkielet ludzki, za pomocą którego przepowiadano przyszłość.

Spośród 5,4 mln mieszkańców wyspy aż 80 proc. mieszka na wsiach, gdzie rozpowszechnione są tego typu kulty i wierzenia.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051105001734667