Co dalej w Kościele Szwecji?

sob, 5 lis 2005, 12:00:47

Autor: Katarzyna Radzięta

Najprawdopodobniej w marcu 2006 roku pojawi się nowy szwedzki arcybiskup. Dotychczasowy – Karl Gustav Hammar złożył rezygnację kilka miesięcy temu. Powody jednak, dla których podjął taką decyzję nie są bliżej znane. Zwierzchnictwo Hammara było dość kontrowersyjne, zwłaszcza, że to za jego kadencji doszło do rozłamu w kościele.

Przyczyny należy szukać już w latach 50 – tych, kiedy pierwsza kobieta zaczęła sprawować duchowny urząd. Przez niemalże kilkadziesiąt lat nie było większych, a przynajmniej na tyle dużych protestów, aby móc zmienić ten stan rzeczy, dopiero w ostatnich latach pojawiła się fala przeciwników, kategorycznie nie zgadzających się z ordynacją kobiet. Na  czele ich stanęła organizacja Prowincja Misji, której przedstawicielem jest ks. Bengt Birgersson. Sprawą sporną okazało się także udzielanie błogosławieństw parom homoseksualnym.

Jak na razie, nikt nie potrafi powiedzieć jak w przyszłości będzie wyglądał Kościół Szwecji. Jedno jest pewne: rozłam jaki nastąpił nie wpłynął pozytywnie na „duchową politykę”, a wręcz przeciwnie - jeszcze bardziej doprowadził do wewnętrznych podziałów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051105115638196