Spięcie w Argentynie na linii Kościół-państwo

nie, 6 lis 2005, 20:59:15

Autor: Mateusz Markiewicz

Stosunki między Kościołem a państwem znowu uległy w Argentynie pogoszeniu. Jak zwykle w centrum uwagi znalazł się minister zdrowia. Przyczyna znowu jest ta sama, mianowicie „postępowe” projekty w dziedzinie prawno-obyczajowej. Zeszłego roku Ginés Gonzales García poczuł się urażony, gdy jeden z biskupów porównał go do gorszyciela którego warto z kamieniem młyńskim u szyi wrzucić do morza. Opinia ta spotkała ministra za szerzenie idei liberalizacji aborcji w Argentynie.

 

Teraz szef resortu nazwał Abpa Hectora Aguera "fanatycznym gorylem". Dlaczego? Otóz Ordynariusz La Platy skrytykował pomysł rozprowadzania prezerwatyw wśród dzieci poniżej 13. roku życia. Minister stwierdził, że „Bóg wszystko przebacza, AIDS nie”.

Hierarchia sprytnie zauważył, że forma potępienia przez ministra katolickiego "fanatyzmu" sama tchnie nietolerancją i fundamentalizmem. Arcybiskup stwierdził: „Jest to defekt nader często występujący u osób uważających się postępowe”. Odnosząc się do słów ministra odnośnie boskiego przebaczania Hierarcha przyznał, że Bóg przebacza, ale skruszonym i szukającym poprawy, którzy nie chcą trwać w swych błędach.

Ponadto Abp Héctor Aguer oświadczył: „A jeśli AIDS nie przebacza, to minister powinien przynajmniej ostrzec, że prezerwatywy nie są absolutnym zabezpieczeniem przed zakażeniem. A tak tylko zaprasza młodzież do gry w rosyjską ruletkę”.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051106095915595