Spotkanie Benedykta XVI z prezydentem Iraku

pią, 11 lis 2005, 14:15:31

Autor: Paweł Jagiełło

Wczoraj, papież Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego. Spotkanie odbyło się Małej Sali Tronowej, mieszczącej się obok papieskiej biblioteki. Obecna była również żona irackiego polityka i jego najbliżsi współpracownicy.


Stolica Apostolska nie poinformowała jakie tematy poruszano podczas rozmowy. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo jednak, że dotyczyła ona dialogu między religiami i grupami społecznymi oraz jego znaczeniem w odbudowie Iraku.

Papież mimo, że nowa konstytucja Iraku gwarantuje chrześcijanom i innym religiom pełnię praw, obawia się, że system prawny oparty na islamie może nie respektować praw mniejszości religijnych.

Zapytany o to przez dziennikarzy Dżalala Talabani powiedział: "Wytłumaczyłem Jego Świątobliwości, że iracka konstytucja uważa wszystkich Irakijczyków, także chrześcijan za równych i dlatego będzie szanować wszystkie religie".

Po audiencji, z irackim przywódcą spotkał się sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. Obecni byli również chaldejscy biskupi obradujący w Watykanie na specjalnym synodzie.

Była to pierwsza wizyta Dżalala Talabaniego w Stolicy Apostolskiej.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051111141531796