Polskie obchody 67 rocznicy Nocy Kryształowej

sob, 12 lis 2005, 10:50:42

Autor: Stanley

W Polsce ochody rocznicy Nocy Kryształowej obchodzono w wielu miejscach. 10 listopada w Mogilnie odbyły się warsztaty w miejscowym liceum nt. toleracji, praw człowieka i Nocy Kryształowej, 9 listopada Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce - Oddział w Szczecinie zorganizowało uroczystość w rocznicę Nocy Kryształowej a w Koszalinie mieszkańcy miasta uczestniczyli w marszu na czele z ks. Michałem Czajkowskim, w tym dniu odbył się również spektakl "Głosy z Theriesenstadt" w reżyserii Bente Kahan we wrocławskiej synagodze Pod Białym Bocianem.

Uczestnicy seminarium "Remember the past, make your future" (wolontariusze z Niemiec, Włoch i Polski, którzy latem pracowali w Miejscach Pamięci - byłych obozach koncentracyjnych w Buchenwaldzie, Majdanku, Ravenbrueck, Dachau i Zeithein), zorganizowali warsztaty w miejscowym liceum na temat tolerancji i praw człowieka oraz Nocy Kryształowej, a także podzielili się z uczniami swoimi doświadczeniami z pracy w miejscach pamięci. Wieczorem zapalono świece w miejscu, gdzie znajdowała się w mogielnicka synagoga.

Tematem spotkania zorganizowanego w rocznicę Nocy Kryształowej były wydarzenia w Szczecinie w dniu 9 listopada 1938 roku - spalenie synagogi, niszczenie sklepów żydowskich, grabienie mienia.

W Koszalinie z okazji rocznicy spotkali się wieczorem mieszkańcy miasta w miejscu, gdzie przed wojną była synagoga, a obecnie stoi upamiętniający ją pomnik. Spod pomnika ruszył pochód mieszkańców miasta, chrześcijan i miejscowych Żydów. Ludzie szli z zapalonymi zniczami i świecami w rękach. Pochód doszedł do cmentarza żydowskiego, przy ul.Orlej, gdzie ksiądz Michał Czajkowski wygłosił przemówienie oraz odczytał proroctwo z Księgi Ezechiela. Uroczystość taka była zorganizowana w Koszalinie po raz pierwszy.

Przedstawienie "Głosy z Theriesenstadt", wystawione we wrocławskiej synagodze Pod Białym Bocianem, opowiada o rzeczywistości więziennej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Teresinie. "Głosy z Theriesenstadt" autorstwa Ilse Weber, to spektakl poświęcony twórczości więźniów z obozu koncentracyjnego w Teresinie.

Dawna forteca, w czasie wojny została nazwana poczekalnią zagłady, tam bowiem Hitler deportował 150 tys. Żydów. Aby przetrwać w środowisku pozbawionym nadziei, wiele osób zwróciło się w stronę sztuki. Jedną z nich była właśnie Ilse Weber, której teksty i muzykę wykorzystano w tym spektaklu. Dwa lata w Teresinie były najtrudniejszym, a zarazem najbardziej owocnym okresem w jej życiu. Odseparowana od męża i syna, podjęła pracę, jako pielęgniarka na oddziale dziecięcym. W trakcie nocnych dyżurów tworzyła poezję i muzykę. Dzięki jej utworom granym na mandolinie, współwięźniowie zapominali na chwilę o przerażających wizjach przyszłości.

Wiele z jej utworów przetrwało, choć Ilse i jej syn nie doczekali wyzwolenia. Razem z synem została przewieziona do Auschwitz. Tam dobrowolnie poszła na śmierć, aby towarzyszyć "swoim" dzieciom w przejściu przez śmierć. Sztukę wyreżyserowała, i sama w niej zagrała, Bente Kahan, Norweżka pochodzenia żydowskiego, od pewnego czasu mieszkająca we Wrocławiu.

Podczas wydarzeń Nocy Kryształowej, czyli z 9 na 10 listopada 1938 r., w całych Niemczech zamordowano 200 osób narodowości żydowskiej, spalono lub zniszczono ponad 1000 synagog, zniszczono 7000 sklepów, blisko 30 tys. Żydów osadzono w obozach koncentracyjnych. To była pierwsza zorganizowana akcja nazistów skierowana przeciwko narodowi żydowskiemu.

źródło: www.fzp.jewish.org.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051111145042453