Watykan: nowi błogosławieni

nie, 13 lis 2005, 22:18:36

Autor: Paweł Jagiełło

Kościół katolicki ma trzech nowych błogosławionych. Dzisiaj na specjalnej Mszy Świętej w Bazylice Watykańskiej prefekt Kongregacji Spraw Kanonicznych kard. Jose Saraiva Martines beatyfikował Karola de Foucauld, Mariię Pii Masteny i Mariię Crocifissy.


Według swojego zwyczaju - papież Benedykt XVI nie przewodzi Eucharystiom beatyfikacyjnym, zawsze jednak odprawia Msze kanonizacyjne. Po Eucharystii spotkał się jednak z wiernymi.

Przewodzący liturgii Kard. Martines przypomniał postacie nowych błogosławionych.

Brat Karol od Jezusa to francuski kapłan - pustelnik zamordowany na Saharze w roku 1916. Dał początek powstałym po jego śmierci ok. 20 stowarzyszeniom i zgromadzeniom, najbardziej znany jest zakon małych braci i sióstr Jezusa. Dla jego duchowości charakterystyczne są przede wszyskim: prostota w przeżywaniu Eucharystii, dawanie świadectwa o Jezusie bez narzucania się, prymat miłości przeżywanej w braterskiej wspólnocie.

Maria Pia Mastena założyła w roku 1936 zgromadzenie sióstr Świętego Oblicza Chrystusa. Z pochodzenia była Włoszką.

Rónież Maria Curcio założyła zgromadzenie zakonne (w roku 1925) - karmelitanek misjonarek świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. "Błogosławiona Maria Curcio umiała łączyć w zwykłych faktach swego codziennego życia modlitwę z działaniem, pojmowanym jako rehabilitacja tych, którzy są na ostatnim miejscu – szczególnie jako zajmowanie się opuszczoną młodzieżą i jej formacja" - powiedział kard. Martines.

Podsumowując prefekt dodał: "Nauczmy się od nowych błogosławionych żyć wiarą zaraźliwą i bezpośrednią, albowiem wiara "nieszkodliwa", która nic nikomu nie mówi, która nie przekłada się na świadectwo, pozostaje darem «bezużytecznym». Nawizał przy tym do dzisiejszej Ewangelii: «Dobrze, sługo dobry i wierny: wejdź do radości twego pana» (Mt.25, 23)".

Na zakończnie uroczystości przybył Ojciec Święty Benedykt XVI. "Karol de Foucauld, Maria Crocifissa i Maria Pia Mastena – to trzy osoby, które na różny sposób poświęciły swe życie Chrystusowi i każdemu chrześcijaninowi ukazują szlachetny ideał świętości" – podsumował.

Na beatyfikacyjną Mszę Świętą przybyło kilka tysięcy pielgrzymów z Werony i Sycylii oraz z Francji - głównie członkowie stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych, nawiązujących do osoby Karola de Foucauld. Najbardziej znanym są mali bracia i siostry Jezusa. Rząd francuski reprezentował minister sprawiedliwości Pascal Clément.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051113221836938