Za trzy dni premiera filmu o Janie Pawle II

pon, 14 lis 2005, 13:36:39

Autor: Jerzy Piątek

17 listopada w Watykanie odbędzie się prapremiera telewizyjnego film „Jan Paweł II”, wyprodukowanego w międzynarodowej koprodukcji (amerykańska sieć telewizyjna CBS, włoska RAI oraz Telewizja Polska). Film zostanie wyświetlony w Auli Pawła VI. W premierze weźmie udział papież Benedykt XVI.

Film zostanie pokazany szerszej publiczności dziesięć dni później – 27 listopada amerykańska  telewizja CBS pokaże biografię Karola Wojtyły w ramach cyklu "Najważniejsze postaci XX wieku". W Polsce obraz „Jan Paweł II” będzie wyświetlany w kinach.

Postać Karola Wojtyły i Jana Pawła II gra amerykański aktor Jon Voight, znany polskim miłośnikom kina z ról w "Nocnym kowboju" Johna Schlesingera, "Paragraf 22" Milosza Formana. Za kreację aktorską w dramacie "Coming Home" ("Powrót do domu") otrzymał w 1978 roku Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

W filmie o papieżu grają również polscy aktorzy - Krzysztof Pieczyński, "papież" z włoskiej biografii "Karol", tym razem odtwarza postać partyjnego kacyka z Nowej Huty. Obok niego występują również Andrzej Blumenfeld oraz Robert Gonera. Reżyserem filmu jest Kanadyjczyk John Kent Harrison.

Zdjęcia kręcone były we Włoszech oraz w Polsce (dwa tygodnie). W sierpniu tego roku ekipa filmowa przebywała w Krakowie, gdzie w dawnym budynku administracyjnym Huty im. Lenina w Nowej Hucie kręcono scenę posiedzenia KC PZPR, który zebrał się w 1978 roku po otrzymaniu informacji o wyborze Karola Wojtyły na papieża.

 

www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051114133639581