Mniej zakonnic w Polsce

śro, 23 lis 2005, 08:35:05

Autor: Katarzyna Radzięta

Do Polski coraz częściej przybywają zakonnice z zagranicy w poszukiwaniu młodych kandydatek. Zakładają tu nawet swoje klasztory, przekonane, że nasz kraj słynie z dużej liczby powołań żeńskich. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna, zakonnic w Polsce ubywa – podaje „Rzeczpospolita".

 W Polsce jest 22,5 tys. zakonnic, o 2800 mniej niż piętnaście lat temu. W ciągu ostatnich 20 lat ich liczba na świecie spadła o 160 tysięcy i nie przewiduje się, aby w najbliższym czasie ta sytuacja mogła ulec zmianie. Kryzys powołań będzie jednym z głównych tematów spotkania Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, które odbędzie się we wtorek w Warszawie.

Przyczyn takiego spadku można się doszukiwać m.in. w proponowanym przez dzisiejsze mass media stylu życia. Same instytucje zakonne nie są także najlepiej postrzegane przez społeczeństwo. Tymczasem jak twierdzą same siostry, powołań jest rzeczywiście mniej, ale są one dojrzalsze. Najczęściej do zakonów wstępują kobiety po studiach, doświadczone, świadome swojego wyboru, duża ich liczba wywodzi się z ruchów katolickich.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051123083148359