Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pomocy w co mam wierzyc co jest prawda!!???

Pytania i odpowiedzi

Po obejrzeniu filmu "Stygmaty" poważnie zaczęłam zastanawiać się nad tym w co wierzę i jak wierzę oraz zaczęłam interesować się ewangelia św. Tomasz. Czy mogę w nią wierzyć, czy ona jest prawdą, proszę pomóżie, bo już sama się w sobie zagubiłam. Nie wiem w co wierzyć a w co nie...Temat tzw. ewangelii św. Tomasza był wielokrotnie już poruszany na łamach portalu Kosciol.pl. Warto przypomnieć tylko tyle, że jest to dzieło gnostyckie, powstałe znacznie później niż Ewangelie właściwe, a jej autorem nie jest św. Tomasz Apostoł. Autor tego dzieła, chcąc podnieść jego znaczenie, podpisał je bezprawnie imieniem św. Tomasza.

Jakub SowińskiOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005112523120153

No trackback comments for this entry.
Pomocy w co mam wierzyc co jest prawda!!??? | 17 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Pomocy w co mam wierzyc co jest prawda!!???
montsegur pią, 2 gru 2005, 02:34:36

Do powyzszych informacji zamieszczonych przez p. Jakuba Sowinskiego dodac mozna jeszcze, ze autorstwo zadnej ewangelii (kanonicznej czy nie) nie zostalo ustalone. Wiekszosc biblistow i historykow nie jest pewna, czy ktorakolwiek ewangelia ma cokolwiek wspolnego z imieniem czlowieka, pod ktorym jest znana. Wychodzi na to, ze wlasciwie autor kazdego takiego utworu, by uzyc wyrazenia zaproponowanego przez Jakuba, "bezprawnie" uzyl czyjegos innego imienia. A juz z cala pewnoscia dotyczy to tego, co w NT znane jest historykom jako "pseudoepigrafia", a co m.in. obejmuje co najmniej polowe listow przypisywanych sw. Pawlowi z Tarsu.

Nikt nie jest  w stanie dociec kiedy pierwsze manuskrypty jakiejkolowiek ewangelii powstaly. A nawet i pozniej niejednokrotnie byly ingerencje w ich tresc. Np Orygenes skarzyl sie (w komentarzach do ewangelii Mateusza), ze w jego czasach roznice miedzy rozmaitymi wersjami ewangelii byly "znaczne", czesciowo z powodu tych, "ktorzy dodawali lub usuwali co im pasowalo w pracy nad poprawianiem". To cos mowi o charakterze owego "poprawiania".

A i pozniej jeszcze Victor Tununensis w kronice z roku 566 pisze, ze w roku 506, w Konstantynopolu na rozkaz cesarza Anastazjusza, "swiete ewangelie, napisane przez niegramotnych Ewangelistow, zostaly ocenzurowane i poprawione."

Totez w ogole zalecana jest ostroznosc w powolywaniu sie na teksty ewangelii, obojetnie jakiej sa one proweniencji. Zwlaszcza, gdy sie chce traktowac zawarte tam stwierdzenia jako literalnie najwyzszy autorytet. Sa one z cala pewnoscia pomocne i jako takie najlepiej je traktowac: jako pomoc, nie jako "najwyzszy autorytet".

Ale generalnie to juz od Czytelnika zalezy, w jaki sposob traktuje on poszczegolne teksty.

Cheers!!!

 
Pomocy w co mam wierzyc co jest prawda!!???
Hiram pią, 2 gru 2005, 05:05:46

Ta ewangelia niczego nie zmienia. Opis tam zawarty jest po prostu inny. To prawda autorstwa żadnej  ewangelii nie można potwierdzić. Kościół wybierając ewangelie do nowego testamentu wybierał z większego ich grona. Te których nie przyjął nazwał niekanonicznymi i koniec. To wszystko jest nie tak ważne. Wierzyć trzeba w Boga, Boga znajduje się sercem.

---
Hiram

"Pan jest piesnią moją i mocą moją"

 
Pomocy w co mam wierzyc co jest prawda!!???
hharald(zaw) pią, 2 gru 2005, 20:09:01

Cieniutka ta twoja wiara, skoro nie potrafisz odróżnić przekazu źródłowego od artystycznej wariacji na temat...

Tak jest z wami - większością religiantów, pozbawionych krytycznego oglądu tego, co wam się przedstawia - do wierzenia, czy tylko do oglądania...

Fuj.

 
Pomocy w co mam wierzyc co jest prawda!!???
Stanley śro, 7 gru 2005, 10:01:58
W co wierzyć? Ja proponuję Ci, byś wierzyła w to co ja: czyli we wszystko co zawarte jest w Biblii. Nic więcej i nic mniej.
Niech Bóg Cię błogosławi.

---
- Maranatha! Przyjdź Panie Jezu!
- "Przyjdę niebawem, a moja zapłata jest ze mną"
 
Pomocy w co mam wierzyc co jest prawda!!???
Rafaelion_TM śro, 22 lut 2006, 11:00:57
Co ma piernik do wiatraka? przecież to tylko film, jakby tak podchodzić di innych filmów, to na przykład "Armia boga" - film o aniołach walczących o dusze i dominację w niebie byłby przyczynkiem do powstania nowego kultu. Jeśli ktos jest katolikiem i zastanawia się nad takimi rzeczami jak to, czy film ma zmienić moją wiarę, to tylko pozazdrościć.
Jest mi wstyd za współwiernych, którzy są aż tak mało wierzący, że byle filmidło z hollywood zmienia ich pogląd na wiarę, a lęki przed tym filmem, jak i książkami np. Umberto Eco czy Dana Browna są jedynie wyznacznikiem małości NASZEJ wiary, bo to tylko wymysły i subiektywne spostrzeżenia, niekiedy nastawione na rozgłos i sławę, jak u Dana Browna bywa... PRZECIEŻ film "Stygmaty" to bujda na resorach!!! i jedyną formą obrony przed takimi dziełami jest ignorancja!!! Nie można dyskutować z czymś co nie dorasta intelektualnie do dyskusji. Jak film może się równać z dwutysięczną tradycją, jak można zarzucić kościołowi fałsz pod wpływem jednej książki?
Ja po prostu plewam takich katolików co nie wiedza w co wierzą, czego i Wam życzę...
Z poważaniem Rafał W.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń