Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Grudniowe oczekiwanie

Przełom jesieni i zimy upływa pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Dziś rozpoczyna się Adwent - okres oczekiwania na dzień upamiętniający przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

W kościołach chrześcijańskich są dwa okresy przygotowania do świąt - Adwent i Wielki Post. Różnią się one od siebie charakterem. O ile czas przed Wielkanocą to okres pokutny, o tyle cztery tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie mają być dla wierzacych czasem radosnego oczekiwania, zarówno na święta Bożego Narodzenia jak i na powtórne przyjście Jezusa. Właśnie te dwa wydarzenia stoją w centrum adwentowych obrzędów kościelnych.

Przed przyjściem Pana

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście. W kościele katolickim Adwent rozpoczyna kolejny rok liturgiczny. Jego początek i czas trwania jest ruchomy, bowiem okres przygotowania musi objąć cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. W poczatkach chrzescijanstwa Adwent trwał tylko dwa tygodnie - do czterech tygodni przedłużył ten okres  (na pamiątkę 4000 lat oczekiwania na Mesjasza) papież Grzegorz Wielki.
Okres Adwentu ma na celu zwrócenie się ku sprawom duchowym, przypomnienie sobie o istocie wiary i o powinnościach chrześcijanina. Służy temu czytanie w kościołach tekstów biblijnych zapowiadających przyjście Mesjasza (proroctwa Izajasza) czy też przypominanie postaci bezpośrednio przygotowujących drogę Jezusowi (Maria, Jan Chrzciciel). W domach przygotowywane są wieńce adwentowe z czterema świecami, które są zapalane podczas modlitwy w kolejne adwentowe niedziele. Ta niemiecka zwyczaj przybył do Polski mniej więcej w tym samym czasie, co choinka i choć mniej od niej popularny, jest dość często spotykany w polskich domach. Inny zwyczaj związany z Adwentem i światłem – stawiany w oknie adwentowy świecznik, pochodzi ze Skandynawii. Jego światło ma przypominać o Światłości, która przyszła na świat – o Jezusie.

W kościele czy w sklepie?

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnym widokiem w Polsce były grupy dzieci z papierowymi lampionami udających się wczesnym rankiem na roraty - adwentową Mszę św. ku czci Matki Bożej. Dziś część parafii przeniosła msze roratnie na popołudnie, jednak mimo dogodniejszego terminu nie gromadzą na codzień większej liczby wiernych.

Dekoracje, kolędy, specjalne świąteczne promocje  - wszystko to w znaczący sposób odbiega od zalecanego przez kościoły sposobu przeżywania tego okresu. Wraz z zeświecczeniem samego Bożego Narodzenia, również Adwent traci swój duchowy charakter, stając się czasem biegania po sklepach oraz troski o to co znajdzie się na stole i pod choinką. Zjawisko to, od wielu lat niepokojące duchownych z kościołów w zachodniej Europie czy USA, dotarło także i do Polski. Niemieccy księża i pastorzy różnych wyznań przypominają co rok, że Adwent zaczyna się w grudniu a nie na początku listopada, a święta Bożego Narodzenia zaczynają się po zakończeniu Adwentu i nie trwają przez cztery tygodnie. Również w Polsce coraz bardziej niepokoi komercjalizacja i świecki charakter przedświątecznego okresu.

Wydaje się, że z roku na rok ulatuje atmosfera radosnego ale poważnego oczekiwania, wypierana przez świecką wersję okresu przedświątecznego, której ton nadają reklamy w mediach oraz wielkie centra handlowe, już od połowy listopada epatujące bożonarodzeniową atmosferą. Warto jednak oprzeć się zabiegom marketingowym i przypomnieć sobie, że na wszystko jest czas, a sztuczne rozciąganie w czasie okresu świątecznego może sprawić, że Boże Narodzenie utraci swój charakter, że spowszednieje i nie będzie tak bardzo oczekiwane.

Polska.plTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051127091606160

No trackback comments for this entry.
Grudniowe oczekiwanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń