Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Bractwo Piusa X niepokoi biskupa

Dynamiczny rozwój bractwa św. Piusa X (tzw. lefebvryści) niepokoi biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. O schizmatycznym ruchu religijnym hierarcha ma zamiar rozmawiać z papieżem Benedyktem XVI podczas wizyty "Ad limina Apostolorum", na którą wyrusza jutro wraz z II grupą biskupów z Polski - informuje Gazeta Krakowska.

Według dziennika biskup ma zamiar poruszyć ten temat w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i prawdopodobnie także podczas indywidualnej rozmowy z Benedyktem XVI.

W całej Polsce bractwo ma 11 kaplic, w tym w Krakowie i Tuchowie (diecezja tarnowska), gdzie znajduje się sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej.

Kustosz sankturium o. Mirosław Grakowicz mówi, że od kiedy powstała kaplica ludzie często pytają o zasady głoszone przez bractwo. Na nabożeństwa przyjedżają zwykle ludzie z poza Tuchowa, choć wiadomo, że w jego działalność zaangażowana jest jedna miejscowa rodzina.

Według biskupa Wiktora Skworca rozwój lefebvrystów na ziemi tarnowskiej jest sprawą bardzo poważną. "Bractwo lefebvrystów zapuszcza u nas macki i zdobywa ludzi świeckich, próbuje tworzyć kaplice" - mówi ordynariusz tarnowski.

Bractwo św. Piusa X zostało założone w roku 1970 przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a. Powstało w reakcji na reformy II Soboru Watykańskiego. Lefebvryści uznali, że są one nie do przyjęcia i zagrażają tożsamości Kościoła. W roku 1988 jego założyciel został ekskomunikowany za udzielenie święceń biskupich bez wymaganej przez prawo kanoniczne zgody papieża. Tym samym mocą samego prawa z Kościoła katolickiego wyłączony został Lefebvre, współkonsekrator oraz 4 wyświęconych biskupów.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051127232705405

No trackback comments for this entry.
Bractwo Piusa X niepokoi biskupa | 121 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Bractwo Piusa X niepokoi biskupa
Bartek.D pon, 28 lis 2005, 17:42:51

Lefebrystów trzeba zdelegalizować, wtedy będa ścigani przez policje. Wiecej sekt nam nie potrzeba.

 
Bractwo Piusa X niepokoi biskupa
Piotrek pon, 28 lis 2005, 18:53:33
Za PRL-u komuniści tez sie martwili, ze Kościół "zapuszcza u nas macki i zdobywa ludzi świeckich, próbuje tworzyć kaplice". Ale żeby teraz takie słowa i to z ust biskupa...
 
Bractwo Piusa X niepokoi biskupa
Bartek.D pon, 28 lis 2005, 20:42:30
Czy sa jakieś statystyki, które w obiektywy sposób przedstawiają ilość konwersji do tej sekty???
 
Bractwo Piusa X niepokoi biskupa
gosc pon, 28 lis 2005, 21:47:11
Paradoksalnie schizmatyckie FSSPX przekazuje nieskażoną naukę KK w odróżnieniu do sekt będących oficjalnie w jedności z nim podstępnie nazywanych wspólnotami, odnowami, neokatechumenatami. Umieszczanie artykuły ( z licznymi błędami) o bractwie w serwisie sekty.net jest bardzo krzywdzące i ukazuje dziwne oblicze nowego ekumenizmu, który nie przestrzega nas przed heretykami a próbuje nie wiadomo, w jaki sposób z nimi połączyć, przedstawiając za to bractwo jako groźna sektę chodź często przekazuje ono naukę KK wierniej i bez modyfikacji modernistycznych niż niejedna wspólnota, która powszechnie uważana jest za będącą w jedności z Matką naszą Kościołem Świętym. Osobiście nie przyjmuje sakramentów szafowanych przez kapłanów FSSPX gdyż są sprawowane nie godnie, ale stawianie go na równi z sektami z równoczesnymi modlitwami z poganami i nazywaniem protestantów braćmi w wierze jest SKANDALEM. Należy też się zastanowić czy wszystkie NO są sprawowane godnie. Ludziom zainteresowanym tradycja katolicka i nie tylko polecam forum.fidelistas.pl. Nie ma to jak miłości braci w wierze z KEA Bartek D.: Lefebrystów trzeba zdelegalizować, wtedy będa ścigani przez policje. Wiecej sekt nam nie potrzeba. Co jeszcze ciekawego wyczytałeś w PS ? Może jego skład ?

---
cadent a latere tuo mille et decem milia a dextris tuis ad te autem non adpropinquabit

verumtamen oculis tuis considerabis et retributionem peccatorum videbi

 
Bractwo Piusa X niepokoi biskupa
hharald(zaw) wto, 29 lis 2005, 10:43:10

Parę dni zastanawiałem się nad sensem, jaki tkwi pod podniesieniem sprawy trydentów przez bp. Skworca.  Przecież on nie ma dużego problemu z piusakami u siebie - raptem jedna kaplica.

Moim zdaniem został on wybrany przez biskupów polskich po to, aby podnosząc taką sprawę, dał znać papieżowi, że episkopat polski w zasadzie jest przeciwny powrotowi do mszy trydenckiej, że dobrze jest, jak jest z mszą posoborową i paroma innymi rzeczami...

Aby nie wyszło na zbiorowe nieposłuszeństwo Polski wobec oczywistej polityki papieża faworyzującej życzliwe przychylenie się do legebvry - to jeden biskup występuje, nie wszyscy.

 
Bractwo Piusa X niepokoi biskupa
iark wto, 29 lis 2005, 12:30:39
Kryzys Kościoła to kryzys biskupów (tak powiedział jeden z kardynałów. (przykład m.in. bp Skworc).
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń