Bractwo Piusa X niepokoi biskupa

nie, 27 lis 2005, 23:27:00

Autor: Paweł Jagiełło

Dynamiczny rozwój bractwa św. Piusa X (tzw. lefebvryści) niepokoi biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. O schizmatycznym ruchu religijnym hierarcha ma zamiar rozmawiać z papieżem Benedyktem XVI podczas wizyty "Ad limina Apostolorum", na którą wyrusza jutro wraz z II grupą biskupów z Polski - informuje Gazeta Krakowska.

Według dziennika biskup ma zamiar poruszyć ten temat w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i prawdopodobnie także podczas indywidualnej rozmowy z Benedyktem XVI.

W całej Polsce bractwo ma 11 kaplic, w tym w Krakowie i Tuchowie (diecezja tarnowska), gdzie znajduje się sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej.

Kustosz sankturium o. Mirosław Grakowicz mówi, że od kiedy powstała kaplica ludzie często pytają o zasady głoszone przez bractwo. Na nabożeństwa przyjedżają zwykle ludzie z poza Tuchowa, choć wiadomo, że w jego działalność zaangażowana jest jedna miejscowa rodzina.

Według biskupa Wiktora Skworca rozwój lefebvrystów na ziemi tarnowskiej jest sprawą bardzo poważną. "Bractwo lefebvrystów zapuszcza u nas macki i zdobywa ludzi świeckich, próbuje tworzyć kaplice" - mówi ordynariusz tarnowski.

Bractwo św. Piusa X zostało założone w roku 1970 przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a. Powstało w reakcji na reformy II Soboru Watykańskiego. Lefebvryści uznali, że są one nie do przyjęcia i zagrażają tożsamości Kościoła. W roku 1988 jego założyciel został ekskomunikowany za udzielenie święceń biskupich bez wymaganej przez prawo kanoniczne zgody papieża. Tym samym mocą samego prawa z Kościoła katolickiego wyłączony został Lefebvre, współkonsekrator oraz 4 wyświęconych biskupów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051127232705405