Życie nie dla każdego

czw, 1 gru 2005, 21:06:54

Autor: Paweł Jagiełło

W ostatnią niedzielę mieszkańcy Lichtensteinu opowiedzieli się za liberalizacją ustawy aborcyjnej. Oznacza to możliwość przerywania ciąży do 12 tygodnia życia dziecka.

Głosowanie nad aborcją wzbudziło w maleńkim Lichtensteinie wielkie emocje. Przygotowany przez środowiska katolickie, na czele z biskupem Wolfgagniem Haasem i popierany przez rodzinę królewską projekt "Tak dla życia" miał zobowiązywać państwo do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Zdaniem niektórych prawników projekt poza bezwarunkowym zakazem wykonywania aborcji i eutanazji mógł doprowadzić również do zakazu stosowania wkładek domacicznych oraz środków wczesnoporonnych. Ustawa wykluczałaby również jakiekolwiek eksperymenty genetyczne na komórkach macierzystych.

Inicjatywa konserwatywnych środowisk została jednak odrzucona przez rząd i prawie jednogłośnie przez 25-osobowy parlament. Zostali za to okrzyknięci przez niektórych duchownych "bandą morderców". Rząd zaproponował projekt pozwalający na wykonywanie aborcji na każde życzenie. Poparł go parlament. Do tej pory matce za przeprowadzenie aborcji groziło do jednego roku pozbawienia wolności.

Podczas referendum aż 81,3 proc. mieszkańców księstwa odrzuciło inicjatywę "Tak dla życia" a 79,3 proc. poparło rządowy projekt liberalizacji prawa w tej sprawie. Oznacza to, że w Lichtensteinie kobieta będzie mogła dokonać aborcji na dziecku do 12 tygodnia życia w okresie prenatalnym.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051201210654838