Belgijscy homoseksualiści będą mogli adoptować dzieci

pią, 2 gru 2005, 19:48:03

Autor: Paweł Jagiełło

W czwartek wieczorem izba niższa belgijskiego parlamentu przyjęłą poprawkę do ustawy, która zezwala osobom jednej płci na adopcję dzieci. Do wejścia w życie tej zmiany potrzebna jest jeszcze zgoda senatu. Decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej zapadnie w marcu.

Za zezwoleniem na adopcję dzieci przez homoseksualistów głosowało 77 deputowanych, przeciw 62, zaś 7 wstrzymało się od głosu.

Zmiany popiera większości socjalistów, liberałów oraz deputowanych z Partii Ekologicznej. Chadecy i prawicowa partia Interes Flamandzki byli przeciwni.

Za nową ustawą opowiedział się również: belgijski oddział Unicef, Amnesty International, Liga Rodzin i oczywiście organizacje gejowskie. Stanowczy sprzeciw wobec poprawki wyrazili belgijscy biskupi, organizacje konserwatywne oraz Żydzi i muzułmanie.

Zwolennicy liberalizacji prawa w tej dziedzinie argumentują, że pozwoli ona na takie samo prawo do dziedziczenia osobom wychowywanym przez osoby tej samej płci jak osobom wychowywanym przez kobietę i mężczyznę. Przeciwnicy (na czele z partią chadecką) argumentują, że dziecko potrzebuje zarówno ojca jak i matki. Stojący na czele chrześcijańskich demokratów Peter De Crem uważa, że wychowanie dzieci przez pary homoseksualne nie jest społecznie akceptowane.

Żeby ustawa weszłą w życie, musi być zaaprobowana przez senat. Nastąpi to najprawdopodobniej w marcu 2006 roku.

Podobne regulacje prawne istnieją w Szwecji i Hiszpanii. W Holandii homoseksualiści mogą adoptować tylko dziecko holenderskie, zaś w Niemczech i Danii możliwa jest adopcja tylko dziecka jednego z partnerów.

Głosowanie belgijskiego parlamentu federalnego skomentował polski wicepremier, minister spraw zagranicznych Ludwik Dorn (PiS), który akurat w czwartek uczestniczył uczestniczył w radzie UE ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. "Mam nadzieję, że w Polsce nigdy coś takiego nie będzie możliwe" - powiedział Dorn.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051202194803673