Pastor krytykujący homoseksualizm niewinny

sob, 3 gru 2005, 08:56:24

Autor: Paweł Jagiełło

Szwedzki Sąd Najwyższy uniewinnił zielonoświąkowego duchownego, 63-letniego Aake Greena, oskarżonego o nawoływanie do nienawiści wobec homoseksualistów. Sędziowie podtrzymali tym samym wyrok sądu apelacyjnego, który uznał, że wypowiedź pastora nie nie odbiegała od tego, co na ten temat mówi Biblia.

20 lipca 2003 r. obecnie 63-letni pastor powiedział w kazaniu do ok. 50 osób zgromadzonych w kościele w Borgholm na wyspie Olandii, iż homoseksualizm jest "anomalią" i "guzem rakowym, rozrastającym się po całym ciele społeczeństwa". Ostrzegał, że za tolerowanie tego wynaturzenia grozi Szwecji "klęska żywiołowa".

W czerwcu 2004 sąd pierwszej instancji skazał Greena na miesiąc więdzienia za "podżeganie do nienawiści wobec mniejszości". W lutym bieżącego roku został jednak uniewinniony przez sąd apelacyjny, który uznał, że nie było to podrzeganie do nienawiści ale wyrażanie swojej opinii na ten temat, do której oskarżony miał prawo. Właśnie tę argumentację podtrzymał Sąd Najwyższy. Uznał rónież, że wypowiedż Aake Greena nie odbiegała od tego, co o homoseksualiźmie mówi Pismo Święte.

Broniąc się, Green stwierdził, że nie miał zamiaru podżegać do nienawiści. "Ja tylko oświeciłem ludzi w kwestii tego, co ma do powiedzenia Biblia" - argumentował.

Ta sprawa była pierwszą tego rodzaju w Szwecji. Wywołała wielką burzę. Spotkała się też z wielkim zainteresowaniem mediów Szwedzkich i zagranicznych.

Prawo Szwecji zabrania agitowania i podrzegania przeciw jakimkolwiek grupom ludności, czy to osobom jakiejś rasy, narodowości czy wyznania. W 2003 roku znowelizowano tę regulację dodając również zakaz dyskryminowania i nawoływania do nienawiści wobec mniejszości seksualnych.

Szwecja uznaje oficjalnie związki osób tej samej płci i zezwala na adoptowanie przez nie dzieci.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051203085624894