Do pokoju przez dialog

sob, 3 gru 2005, 16:14:35

Autor: Mirosław Miarczyński

Do przyszłego pokoju idzie się przez dialog między chrześcijanami i muzułmanami - zapewnił papież Benedykt XVI na spotkaniu z nowym ambasadorem Algierii - informuje Agencja Zenit.

Papież przyjął 1 grudnia br. listy uwierzytelniające z rąk Idrissa Jazaïry, nowego ambasadora Algierii przy Stolicy Apostolskiej. Benedykt XVI przypomniał postać bł. Karola de Foucauld (1858-1916), który udał się na algierskie pustynie, aby "stać się bliski wszystkim jako brat powszechny.

"Kościół - mówił papież - chce kontynuować z wierzącymi innych religii dialog otwarty i szczery, w poszukiwaniu autentycznego dobra człowieka i społeczeństwa. Spotkanie w prawdzie między wyznawcami różnych religii jest wymagającym wyzwaniem dla przyszłości pokoju na świecie i wymaga wielkiej wytrwałości".

"Dla przezwyciężenia wzajemnej ignorancji i przesądów istotne jest stworzenie więzi zaufania między ludźmi, szczególnie przez dzielenia na co dzień życia i wspólnej pracy, tak aby wolne wyznawanie różnych religii nie było motywem wzajemnego wykluczania, lecz raczej sposobnością do tego, aby uczyć się żyć we wzajemnym poszanowaniu własnych tożsamości".

Algieria jest krajem w 99 proc. islamskim, a w latach 1992-1998 doświadczyła terroryzmu fundamentalistycznego i represji. W tym okresie zostało zamordowanych 19 zakonników i zakonnic, w tym biskup Oranu Pierre Claverie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051203161435377