Kto chce zmiany herbu Rosji?

śro, 7 gru 2005, 23:15:38

Autor: Małgorzata Jankowska

Rosyjscy muzułmanie domagają się usunięcia z herbu Rosji prawosławnej symboliki. W centralnej części herbu znajduje się święty Jerzy zabijający smoka, dwugłowy orzeł ma koronę z krzyży i jeszcze jeden krzyż znajduje się na kuli, na której orzeł trzyma jedną nogę.

Według ostatnich obliczeń 10% mieszkańców Rosji stanowią osoby wyznające islam. Przedstawiciele muzułmanów zamieszkujących azjatycką część Rosji twierdzą, że niestosowne jest używanie symboliki religijnej przez organy władzy państwowej, a problem nie dotyczy jedynie herbu.

Szanują oni religijne uczucia chrześcijan, ale państwo nie jest ani prawosławne, ani muzułmańskie. Przedstawiciel muzułmanów z Karelii zapowiedział, że wyznawcy tej religii zawsze będą popierać polityków chcących zmian istniejącej w herbie Rosji symboliki.

Nie wszyscy jednak podzielają dążenia do zmiany rosyjskiego herbu. Przedstawiciel Islamskiego Komitetu Rosyjskiego powiedział, że muzułmanie borykają się z o wiele poważniejszymi problemami niż wygląd herbu rosyjskiego. Podkreślił przy tym, że problem ten był już dyskutowany i specjaliści od islamu stwierdzili wtedy, że takie symbole pojawiają się w wielu tradycjach religijnych.

Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego traktuje próby zmiany herbu jako prowokację i sposób na zradykalizowanie rosyjskiego islamu. Nawołuje on również władze do zwrócenia szczególnej uwagi na działania radykalnych islamskich publicystów, którzy prowokują międzynarodowy konflikt.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051207201538185