Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Drogi chrześcijaństwa

Dwa miesięczniki: ewangelicka „Jednota” i katolicka „Więź” zorganizowały cykl spotkań pt. „Drogi chrześcijaństwa”. Ich istotą jest przedstawienie różnych wersji chrześcijaństwa poprzez indywidualne doświadczenia wybranych osób. Organizatorzy poprosili przedstawicieli Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, augsburskiego i ewangelicko – reformowanego o przygotowanie i wygłoszenie tekstów prezentujących ich własną drogę chrześcijaństwa, tak jak została ona ukształtowana przez bliska im tradycję wyznaniową.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w warszawskiej parafii ewangelicko – reformowanej. W poprzednich wzięli udział ks. Wacław Hryniewicz OMI i polski teolog prawosławny Michał Klinger. Na kolejne organizatorzy zapraszają 15 grudnia, a jego gościem będzie Aleksandra Błahut – Kowalczyk.


Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051213162903936

No trackback comments for this entry.
Drogi chrześcijaństwa | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
widzącyzlublina czw, 15 gru 2005, 21:01:55

Prof L. Hryniewicz, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL w swej książce  "Nadzieja uczy inaczej" i na jej promocji w Lublinie w br w Chatce Żaka UMCS przekonywał nieliczną i raczej nieżakowską publiczność , że "Osoby" takie jak Budda, Mahomet i Żydowski Mesjasz - ten, który dopiero ma przyjść według "starszych braci w wierze" (drzewo oliwne Chrystusa rośnie nadal obok krzewu winnego Izraela) mają zbawczą moc dla swych wiernych podobnie jak Chrystus dla chrześcijan, bo Bóg chce zbawienia wszystkich także niewierzących jak to można zrozumieć z licznych przypowieści. Twierdzeniu, że Mesjasz, którego nie ma nie może mieć takiego samego wpływu jak ten , który jest jednak nie zaprzeczył. Najwięcej nadziei wiąże z miłością Chrystusa i Boga do ludzi niegodnych i upadłych chociaż może niechcący jednak z wałęsią konsekwencją zaliczyć musi do nich także spraców holocaustu (bohaterzy z teczek Kieresa to grupa szczególnej troski). Ks Hryniewicz należy do przodowników obłędnej teologicznej nadbudowy kurtuazyjnego powiedzenia o "starszych braciach w wierze". Analogicznie do powiedzenia "od Unii Lubelskiej do europejskiej" dobudowano kult polityki wpłacania kilku miliardów gotówki na monstualna birokrację liberalnego "walca historii" w nadziei, że wyrówna nasze drogi między Niemcami a Rosją jako swoje.

Nie sądzę by ks Hryniewicz reprezentował większość katolików lub Kościół Chrystusa. Jego teologia stawia "poganochrześcijan" na równi ze "starszymi braćmi" w możliwości wybierania według swego uznania tych słów z licznych tekstów za "słowa Boga Żywego" i traktowania swej ludzkiej godności jako niezbywalnej i niezależnej od postępowania i zawsze ze znakiem dodatnim lecz nadaje sakramentowi pokuty nawet jeści jakiś byt to bez funkcji przeciwstawienia się pasożytnictwu, które jest od dwu wieków świadomie powszechnym napędem "walca historii" marksistowskiego tranformowanego ostatnio w liberalny.

 
Marcin W czw, 15 gru 2005, 21:58:14
O ile mi wiadomomaw tym wziąć udział także prof. Tadeusz Zieliński z Kościoła Chrześcijan - Baptystów.

---
"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają.
Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy."
Samthann z Clonbroney

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń