Polacy przeciwni manifestowaniu homoseksualizmu

śro, 14 gru 2005, 12:56:12

Autor: Paweł Jagiełło

58 proc. Polaków uważa, że organizacje grupujące homoseksualistów nie powinny mieć prawa do organizowania publicznych demonstracji - wynika z przeprowadzonego ostatnio przez CBOS sondażu.

Badanie przeprowadzono w związku z szeroko dyskutowanym ostatnio problemem homoseksualizmu. Bezpośrednim powodem sondażu był zakaz zorganizowania "Marszu Równości" w Poznaniu w październiku br., a następnie demonstracje sprzeciwu wobec zakazów urządzania podobnych parad w wielu miastach Polski.

W ostatnie pół roku opinia na temat prawa homoseksualistów do publicznego demonstrowania swoich skłonności zmieniły się. O 17 proc. wzrosła liczba osób przyznających gejom i lesbijkom prawo do publicznych demonstracji.

Obecnie blisko dwie piąte ankietowanych (38 proc) uważa, że w Polsce wolność demonstrowania różnych poglądów jest zagrożona, 44 proc. jest przeciwnego zdania.

Wśród tych, którzy uważają, że demokracja w Polsce jest zagrożona, ponad połowa (55 proc.) opowiada się za prawem gejów i lesbijek do publicznych manifestacji. Przeciwnych homoparadom jest 42 proc. respondentów.

Na pytanie czy zakaz przeprowadzenia "Marszu Równości" w Poznaniu w październiku był słuszny - 54 % ankietowanych odpowiada "tak", 35 % "nie" a 11 % nie ma na ten temat zdania.

Sondaż pokazuje, że Polacy mimo, że coraz częściej popierają publiczne wystąpienia homoseksualistów - nadal są narodem bardzo konserwatywnym.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 2 - 5 grudnia 2005 roku na reprezentatywnej grupie 1018 Polaków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051214125612159