Żydzi w obronie symboliki Bożego Narodzenia w USA

pią, 16 gru 2005, 01:52:50

Autor: Mirosław Miarczyński

Nasilająca się w Stanach Zjednoczonych kampania obrońców laickości i political correctness przeciwko obecności chrześcijańskiej symboliki Świąt Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej, stała się przedmiotem protestu organizacji Jews Against Anti-Christian Defamation.

Zdaniem Dona Federa, założyciela i szefa organizacji Żydzi Przeciwko Antychrześcijańskim Oszczerstwom (Jews Against Anti-Christian Defamation), prawne wystepowanie przeciwko używaniu słów Boże Narodzenie i innych chrześcijańskich odniesień jest w Stanach Zjednoczonych nonsensem. - W przytłaczającej większości jest to kraj chrześcijański i uszanowanie faktu, że 96 proc. Amerykanów obchodzi Boże Narodzenie jest kwestią zwykłej grzeczności - stwierdził Feder.

Jeśli ktoś czuje się urażony przez miejskie choinki i św. Mikołajów idących w świątecznej paradzie lub spacerujących po parku, musi sobie z tym poradzić sam. - uważa Don Feder.

Szef JAACD, choć sam należy do 4 procent Amerykanów nie obchodzących Bożego Narodzenia, wezwał amerykańskich Żydów do obrony prawa chrześcijan do pozdrawiania się słowami Merry Christmas i celebrowania pamiątki narodzin Jezusa zgodnie z ich religią i tradycją.

Założona przez niego organizacja grupuje zarówno nikomu nie znanych działaczy, jak i osoby z pierwszych stron gazet. Do JAACD należą m.in. rabini Jehua Haberman, Daniel Lapin i Yehuda Levin, David Horowitz, Morton Klein, Herb London, Bruce Herschensohn, Michael Medved, r. Jacob Neusner i Jackie Mason.W materiałach na temat organizacji można przeczytać, iż Żydzi i chrześcijanie służą Bogu na różne sposoby, jednak nasza moralność jest taka sama.

Pytany o to, co go łączy, jako Żyda, z chrześcijaństwem, Feder odpowiada: Chrześcijańska moralność wywodzi się z żydowskiej Biblii i wyraża się w judeochrześcijańskiej etyce. Z powodu swojej lojalności wobec wiecznych wartości objawionych na górze Synaj, chrześcijanie stali się niewygodni dla establishmentu i są wąznymi świadkami w naszych oczach.
Don Feder jest publicystą, od lat opisującym antychrześcijańskie incydenty i dyskryminację w sektorze publicznym.

 Anna Madeyska - Pilchowa Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2005121601503394