Bóg się rodzi...

nie, 22 gru 2013, 19:39:11

Autor: Dariusz Zajączkowski

Krąg naszej kultury Boże Narodzenie traktuje jako sprawę już tak oczywistą i znaną, że w rzeczywistości,  jedynie prześlizgujemy się po wierzchniej, komercyjnej otoczce całego zdarzenia. Jego waga  i duchowe znaczenie gdzieś umyka pośród świątecznych zakupów, porządków, przygotowań do Wigilii. Głębia cudu w betlejemskiej stajence generalnie sprowadza się do kultywowania tradycji, której część korzeniami, niestety, nawet o Biblię się nie ociera.

 I gdzieś rodzi się pytanie na ile płytkość duchowego życia naszej cywilizacji wyróżnia nas jeszcze spośród ludów i narodów, w których ewangelia jest dopiero głoszona?

 Generalnie przekrój uczuć i oczekiwań nie zmienił się przez tych dwadzieścia wieków. Wtedy niewielu o Jezusie słyszało, ale Ci którzy o nim usłyszeli i oczekiwali na Niego, wielbili Boga i ogłaszali Jego wielkość. Dziś przynajmniej w naszym kraju praktycznie wszyscy słyszeli o Bogu i Jego Synu Jezusie Chrystusie, ale tylko niewielu tak naprawdę żyje dla Niego. Narodziny Jezusa stały się dla świata, i coraz bardziej dla Polaków, jedynie tłem do zbijania ogromnych pieniędzy, do rozkręcania i podtrzymywania machiny komercji. Witryny sklepów, całe miasta, prasa, radio i telewizja, aż tętnią od kolęd, głównym bohaterem jest Mikołaj wraz cała plejadę pomocników. Można również znaleźć szopki. Tyle tylko, że umieszczone w niej postacie to bardziej tradycja i folklor niż rzeczywiste przeżycie tamtych chwil.

 Zastanów się gdzie na liście Twoich świątecznych oczekiwań znajduje się Jezus Chrystus? Jeżeli gdzieś tam daleko, na odległym miejscu to trzeba sobie naprawdę uświadomić, że miła, podniosła atmosfera, prezenty, choinka nie zapewnią zbawienia. W tej materii pomóc może tylko i wyłącznie Jezus. Przyjrzyj się swemu życiu, swemu nastawieniu do Jezusa. Być może nawet tak zbożna idea służby dla Boga usunęła Go gdzieś w cień?

 Przed nami najbardziej specyficzny i szczególny okres całego roku. Mam nadzieję, że będzie to również czas zamyślenia się i wewnętrznych rewizji, podsumowań i wyciągania wniosków w stosunku do siebie. Tak, by w Nowy Rok wejść odrodzonym  w Duchu.

 W imieniu całej Redakcji Radia TWR „Impuls” Polska chciałbym życzyć wszystkim, którzy w jakiś sposób zetknęli się z www.kosciol.pl  wspaniałych, prawdziwie świętych, owocnych i głębokich świąt Bożego Narodzenia.

 Jednocześnie zapraszam do słuchania naszych audycji, zamieszczonych w dziale „Nasze Programy” na stronie www.twr.osw.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051217193911791