Frauenkirche - pierwszy ślub po 60 latach

nie, 18 gru 2005, 14:50:55

Autor: Jerzy Piątek

W ubiegłą sobotę po raz pierwszy od 60 lat w najsłynniejszym kościele Drezna – Frauenkirche – młoda para powiedziała sobie sakramentalne „tak”. Na pierwszą uroczystość ślubną po ponownym otwarciu odbudowanej ze zniszczeń II wojny światowej świątyni przyszło tyle ludzi, że wszystkie miejsca były zajęte. Wśród zebranych było 250 gości biorących ślub młodych ludzi.

Sobotnia ceremonia byłą pierwszą od 60 lat – przez ten czas Frauenkirche praktycznie nie istniał: o dawnej świetności barokowej świątyni przypominały resztki murów. Nic dziwnego, że na ślub przybyło nie tylko 250 zaproszonych gości państwa młodych, ale również media i setki mieszkańców Drezna.

Frauenkirche przestał istnieć w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku - miasto przeżyło wówczas dywanowe naloty aliantów. Samoloty niemal zrównały metropolię z ziemią - niektórzy Niemcy uważają ten nalot za ludobójstwo. Z punktu widzenia aliantów bombardowanie było bezzasadne i bezsensowne, gdyż Rzesza i tak poddawała się już wojskom sprzymierzonych, a ofiarami w Dreźnie byli głównie cywile: mieszkańcy miasta oraz uciekinierzy wysiedleni z Dolnego oraz Górnego Śląska i Prus Wschodnich. Kościół został wówczas doszczętnie zniszczony - podobnie jak tysiące innych budowli.

W 1994 roku ruszyły prace budowlane na miejscu, gdzie stał Frauenkirche - perła baroku, jeden z najpiękniejszych kościołów w Niemczech oraz w Europie Środkowej. 30 października tego roku odbyła się uroczystość poświęcenia świątyni - w nabożeństwie wzięło udział około 100 tysięcy gości, wśród nich dostojni goście: biskupi, ustępujący kanclerz Gerhard Schroeder, nowa kaclerz Angela Merkel oraz prezydent Niemiec Horst Kohler.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051218145055305