Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

ChAT - problemy z Kołem Teologów Ewangelickich

Z okazji tzw adwentówki, która odbyła się 16 grudnia, na nowo odżyła dyskusja nad tożsamością KTE. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dał do zrozumienia studentom, że nie życzy sobie obecności nieewangelików zarówno na adwentówce, jak i w ogóle na Kole Naukowym.

Niestety sam statut KTE jest niejasny, a wręcz sprzeczny - gdy raz jako członków dopuszcza wszystkich studentów sekcji teologii ewangelickiej (a więc i ewangelików, i chrześcijan ewangelikalnych), a raz jako członków wymienia tylko ewnagelików (luteranie, reformowani i metodyści). A sedno problemu jest w tym, że KTE finansowane jest zarówno przez uczelnię, przez sponsorów prywatnych, jak i przez ...Kościół Ewangelicko-Augsburski.

Nie zawsze udaje się utrzymać ekumeniczny charakter Akademii. Dla niektórych studentów skandalem jest postępowanie Konsystorza KEA - czyli swoisty szantaż: KEA przestanie finansować KTE, jeżeli chrześcijanie ewangelikalni (np baptyści, zielonoświątkowcy) będą należeć do Koła, lub korzystać z wewnętrznych wydarzeń Koła (np wyjazdy, czy wspomniana adwentówka).

Problem z "czystością" KTE zaczyna się intensyfikować w ostatnich latach, podczas których ciągle zwiększał się procent ewangelików augsburskich wśród studentów (np II rok sekcji teologii ewangelickiej składa się w 99% z ewangelików). Kilka lat temu (gdy również był inny skład Konsystorza), nie było aż tak dużych obostrzeń wobec Koła.

Postawieni w takiej sytuacji studenci, zastanawiają się nad utworzeniem Koła Teologów Ewangelikalnych. Tym bardziej, że wśród studentów I roku jest wielu nieewangelików. Prawdopodobnie część uczestników KTE, w ramach swoistego protestu mogłaby przejść do nowego Koła.

------------------
Do niniejszej informacji dodaliśmy sprostowanie.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051219080947535

No trackback comments for this entry.
ChAT - problemy z Kołem Teologów Ewangelickich | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
opin pon, 19 gru 2005, 11:59:24
Komuś w Kościele E-A odbiło! Też takie postępowanie postrzegam jako skandal!!! Bracia Luteranie opamiętajcie się!!!

---
Opin

 
mateuszwroc pon, 19 gru 2005, 12:09:50
A co to jest adwentówka?

---
Precz z poprawnością polityczną!

 
eyellineck pon, 19 gru 2005, 16:17:54
jestem studentką ChATu, ale obecnie przebywam w Pradze Czeskiej, gdzie przez rok studiuję teologię na Ewangelickim Teologicznym Wydziale (ETF) Uwiwersytetu Karola. Tu studeńci są ze wielu wyznań i nie-wyznań. ewangelicy, ewangelikalni, starokatolicy, katolicy, ateiści... tu również jest zwyczaj takiej adwentówki (tu nazywa się to Večirek), nawet odbyła się ona w ten sam wieczór co adwentówka na Chacie. wszyscy byli zaproszeni bez wyjątku. atmosfera była rodzinna, jednocząca.
wszyscy są pod wrażeniem, kiedy opowiadam im o mojej uczelni w Warszawie, gdzie teologię mogą studiować ewanglicy, ewangelikalni, starokatolicy, prawosławni.. niektórzy nie kryją swych marzeń, że również chcieliby, by tak było i tutaj, w Pradze.
jeśli faktycznie dzieje się coś takiego w KTE to to tylko doprowadzi do rozłamu. nie tylko na Koło Teologów Ewangelikalnych i Koło Teologów Ewangelickich, ale też na rozłam wśród studentów, w panującej rodzinnej atmosferze Chatu.
proszę, nie róbcie nam tego :(
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń