Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Św. Józef - wzór człowieka sprawiedliwego

W rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański papież Benedykt XVI przypomniał postać św. Józefa - Oblubieńca i Małżonka Maryi Panny oraz Opiekuna Pana Jezusa.

W rozważaniu Ojciec Święty przypomniał, że liturgia ostatnich dni Adwentu w sposób szczególny skłania nas do kontemplowania osoby Maryi Panny i Świętego Józefa, bo to właśnie oni w sposób szczególny przeżywali czas oczekiwania na przyjście na świat Chrystusa.

W Ewangelii św. Łukasza możemy przeczytać, że Maryja miała "męża imieniem Józef, z rodu Dawida". Ewangelista w sposób szczególny podkreśla prawny aspekt tego związku. Dzięki swojemu przybranemu ojcu Jezus stał się członkiem rodu Dawida. Tym samym wypełniło się Pismo, w którym Mesjasz zapowiadany był jako "syn Dawida".

"Roli świętego Józefa nie można jednak sprowadzać do tego aspektu prawnego. Jest on wzorem człowieka "sprawiedliwego" (Mt 1, 19), który w doskonałej zgodzie ze swą oblubienicą przyjmuje Syna Bożego, który stał się człowiekiem i czuwa nad Jego ludzkim dorastaniem" - powiedział Benedykt XVI.

Ojciec Święty dodał, że właśnie dlatego w tych ostatnich dniach adwentowego oczekiwania należy nawiązać duchowy dialog ze św. Józefem, aby pomógł on nam w pełni przygotować się do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Dlatego w dniach poprzedzających to wielkie dla Chrześcijan święto jest rzeczą wysoce stosowną nawiązać swego rodzaju duchową rozmowę ze świętym Józefem, aby pomógł on nam przeżywać w pełni tę wielką tajemnicę wiary.

Papież Benedykt XVI przypomniał również adhortację apostolską "Redemptoris Custos" czyli Opiekun Zbawiciela wydaną przez jego poprzednika - Jana Pawła II. Ojciec Święty zwrócił uwagę na jeden z aspektów tego dokumentu - milczenie św. Józefa. "Milczenie to przepojone jest kontemplowaniem tajemnicy Boga, w postawie całkowitej gotowości wobec woli Boga" - powiedział papież. Dodał, że to milczenie nie oznacza wewnętrznej pustki Oblubieńca Maryi lecz pełnię wiary, którą nosił w sercu. Jest to milczenie, którym św. Józef strzeże Słowa Bożego, konfrontując je z wydarzeniami z życia Jezusa. Ukazuje ono również jego nieustanną modlitwę i wolę zawierzenia Opatrzności Bożej.

"Pozwólmy się "zarazić" milczeniem świętego Józefa! Bardzo nam tego potrzeba w świecie zbyt często hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchaniu się w głos Boga. W tym czasie przygotowań do Bożego Narodzenia pielęgnujmy wewnętrzne skupienie, aby przyjąć w naszym życiu Jezusa i opiekować się Nim" - zaapelował kończąc rozważanie Benedykt XVI.

Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim przybyłym na Plac św. Piotra apostolskiego błogosławieństwa, papież pozdrowił pielgrzymów po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku oraz po polsku.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051219153510723

No trackback comments for this entry.
Św. Józef - wzór człowieka sprawiedliwego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń