Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kalendarz Ekumeniczny 2006

W latach 2000-2002, w Lublinie kilkuosobowy zespół redakcyjny, złożony z przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich, przygotował trzy kolejne edycje „Kalendarza Ekumenicznego”. Po trzyletniej przerwie, nakładem Wydawnictwa „Homini”, ukazało się kolejne wydanie „Kalendarza”. Tym razem przygotowane przez jednego z członków redakcji „Kalendarza” lubelskiego – dominikanina Adama Dobrzyńskiego. Kosciol.pl objął patronat medialny nad tegorocznym wydaniem Kalendarza Ekumenicznego.

Tematem przewodnim „Kalendarza Ekumenicznego” na 2006 rok jest modlitwa, a dokładnie słowa z Ewangelii św. Łukasza „Panie, naucz nas modlić się” (11, 1).
Wzorem lat poprzednich, Redaktor „Kalendarza”, do refleksji nad modlitwą zaprosił obok wyznawców chrześcijaństwa, także przedstawicieli judaizmu i islamu, dwóch wielkich religii monoteistycznych, odwołujących się do wspólnego dziedzictwa Abrahamowego. W Komisji Honorowej „Kalendarza Ekumenicznego” zasiadają biskupi Kościołów: prawosławnego (ks. abp Sawa), katolickiego (ks. abp Alfons Nossol) i ewangelicko-augsburskiego (ks. bp Janusz Jagucki). Z kolei Radę Naukową „Kalendarza” tworzą: Stanisław Krajewski, ks. Jerzy Tofiluk, ks. Wacław Hryniewicz, ks. Bogusław Milerski, ks. bp Marek Izdebski, Imam Tomasz Miśkiewicz.

W „Słowie od biskupów trzech Kościołów chrześcijańskich”, otwierającym „Kalendarz”, czytamy, że: „Droga do pojednania jest trudna. Nie powinno nas to jednak zniechęcać. Musimy być wytrwali i cierpliwi, i nadal bez wahania iść naprzód. Sam Jezus z uporem wzywa do wytrwałości i nie ustawania w modlitwie. Zachęca do tego, by prosić, szukać, uparcie pukać do drzwi. I nie zniechęcać się, bowiem „Duch wspiera nas w naszej niemocy” (Rz 8, 26). Trzeba gromadzić się na modlitwie o jedność Kościoła. Trzeba zwracać się w modlitwie ku jednemu, wspólnemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, aby wybłagać tę jedność, o którą On sam prosił Ojca dla wszystkich swoich uczniów (Por. J 17, 21)”.
Tego też należy życzyć tym wszystkim, którzy podążają trudną drogą jedności.

Kalendarz można zakupić w sklep.kosciol.plTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051219231907254

No trackback comments for this entry.
Kalendarz Ekumeniczny 2006 | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kalendarz Ekumeniczny 2006
mateusz pon, 19 gru 2005, 23:27:51
Jakby ktoś chciał spotkać autora, to zapraszam na spotkania Grupy Ekumenicznej UNITAS - br. Adam Dobrzyński OP bywa tam uczestnikiem.

---
Mateusz

 
Kalendarz Ekumeniczny 2006
namor wto, 20 gru 2005, 07:33:32

Nie brałem udziału w przygotowaniu tej edycji kalendarza, z nostalgią wspominam jednak czas, gdy powołaliśmy go do istnienia w 2000 r. Wtedy kalendarz tworzyli ludzie pełni zapału i entuzjazmu, członkowie różnych Kościołów, ożywieni ideą ekumenizmu. "Kalendarz Ekumeniczny 2001" nosił tytuł "A kto jest moim bliźnim"? Wywolal on zjadliwy atak Bractwa Św. Piusa X. Pozwolę sobie na kilka cytatów z pisma "Zawsze Wierni", w którym pojawił się artykuł: Ekumeniczna Sekta z Lublina: Nie byłoby sensu zajmować się podobnymi publikacjami jak Kalendarz Ekumeniczny gdyby nie fakt, że został on wypromowany przez hierarchę powszechnie uznawanego za biskupa katolickiego. Abp Józef Życiński, bo o nim mowa, napisał jeden z artykułów Kalendarza, a także – wraz z „biskupem” luterskim Janem Szarkiem oraz biskupem schizmatyckim Ablem – jest autorem przedmowy pt. Słowo trzech Biskupów Chrześcijańskich.(...). Śmiało można postawić tezę, że teksty te zawierają właściwie wyznanie wiary nowego ruchu religijnego – sekty ekumenicznej.(...) Prawie każda strona przynosi jakieś bluźnierstwo: już to przeciw Kościołowi świętemu, już to bezpośrednio przeciw Panu Bogu. Jeżeli czytelnikom Zawsze Wierni zostaje przedłożonych kilka szokujących cytatów, to tylko w celu ukazania, do jakiej zuchwałości doszli hierarchowie w rodzaju abp. Józefa Życińskiego, promując podobne treści.(...) Postawmy pytanie: Czy ktoś, kto jest chrześcijaninem, kto poważnie traktuje Pana Jezusa jako Boga, jako Zbawiciela, jako Odkupiciela, potrafiłby promować podobne opinie? Kim jest więc abp Józef Życiński? (...) Czy ktoś, kto poważnie traktuje największą Tajemnicę chrześcijaństwa, jaką jest tajemnica Trójcy Przenajświętszej, czy ktoś, kto ma cześć do Najświętszej Marii Panny, zdobyłby się na promowanie podobnych treści? Kim jest więc abp Józef Życiński? (...) Członkowie ekumenicznej sekty nie wahają się twierdzić nawet, że Szatan jest ich bliźnim. Oto, co o tym pisze Roman Zając, doktorant teologii biblijnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego kanclerzem jest abp Józef Życiński (...). Należałoby w końcu zadać sobie pytanie: co mecenas sekty z Lublina, abp Józef Życiński, oraz inni cadycy ekumenizmu mają wspólnego z Kościołem katolickim.(Zawsze Wierni 2/2001 (39))

Jak widać, w artykule Lefebrystów jak refren powtarza się pytanie : Kim jest Arcybiskup Życiński, w tekście zaś ilustrowane było to zdjeciami ukazującymi Życińskiego w towarzystwie np. rabina Schudricha, co stanowiło subtelna podpowiedź, kim właściwie jest Życiński.

Nasza ekumeniczna sekta nie zdołała jednak się przebić na szerszy rynek. Trudno było znaleźć wydawcę dla kolejnych edycji. "Kalendarz ekumeniczny 2002" został wydany przez diecezjalne wydawnictwo w Sandomierzu, a potem wszystko sie skończyło, mimo iż byliśmy pełni zapału, aby kontynuować. Dlatego cieszę się, ze Kalendarz Ekumeniczny został wskrzeszony i obecnie ma znacznie lepszą promocję niż kiedyś. Z tego jednak co zauważyłem, obecnie autorami artykułów sa właściwie wyłącznie duchowni, artykułów jest znacznie mniej (wcześniejsze Kalendarze miały ponad 400 stron), a autorzy oscyluja wokół bezpiecznej tematyki, unikajac kontroweryjnych kwestii. Widać więc, ze obecny Kalendarz Ekumeniczny zredagowali już inni ludzie. Tym niemniej odczuwam wielką radość, ze znów w Księgarniach można kupić publikację łacząca w sobie cechy kalendarza (z którego mogą korzystać chrześcijanie różnych wyznań oraz wyznawcy islamu i judaizmu) z almanachem ekumenicznym.

---
Roman Zając

Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

 
Kalendarz Ekumeniczny 2006
mateuszwroc wto, 20 gru 2005, 13:43:08
Jak chcecie, abym był bardziej ekumeniczny to mi go kupcie na Boże Narodzenie :) Zobaczyłbym co by tam ponawypisywali. To jak, będzie zrzutka :) ??

---
Precz z poprawnością polityczną!

 
Kalendarz Ekumeniczny 2006
montsegur śro, 21 gru 2005, 06:56:06

To nawet niezły pomysł, złożyłbym się dla niego. Pod jednym wszakże warunkiem: że on nam wszystkim zakupi, dla każdego z nas po jednym... Ja mu też podam adres dokąd go ma "do kangurów" posłać...

Cheers!!!

 
widzącyzlublina śro, 21 gru 2005, 19:06:05
Uznajcie tak jak talmudyści, że godność nawet wasza jest niezbywalna, zawsze dodatnia i niezależna od postępków a więc macie najwyższe tak jak oni prawo wybierać za słowa Boga Żywego to co wam odpowiada. Nieco kabotynizmu wystarcza by dowoli hołdować także starym różniącym was zbytnio prawom jak np prawu miłości Boga i bliźniego, pokuty nawet za pasożytnictwo jednak zależnie od okoliczności raczej formalnie i ogólnikowo  a broń oże przeciw interesom talmudystów.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń