Kalendarz Ekumeniczny 2006

wto, 20 gru 2005, 00:02:00

Autor: Mateusz Dunikowski

W latach 2000-2002, w Lublinie kilkuosobowy zespół redakcyjny, złożony z przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich, przygotował trzy kolejne edycje „Kalendarza Ekumenicznego”. Po trzyletniej przerwie, nakładem Wydawnictwa „Homini”, ukazało się kolejne wydanie „Kalendarza”. Tym razem przygotowane przez jednego z członków redakcji „Kalendarza” lubelskiego – dominikanina Adama Dobrzyńskiego. Kosciol.pl objął patronat medialny nad tegorocznym wydaniem Kalendarza Ekumenicznego.

Tematem przewodnim „Kalendarza Ekumenicznego” na 2006 rok jest modlitwa, a dokładnie słowa z Ewangelii św. Łukasza „Panie, naucz nas modlić się” (11, 1).
Wzorem lat poprzednich, Redaktor „Kalendarza”, do refleksji nad modlitwą zaprosił obok wyznawców chrześcijaństwa, także przedstawicieli judaizmu i islamu, dwóch wielkich religii monoteistycznych, odwołujących się do wspólnego dziedzictwa Abrahamowego. W Komisji Honorowej „Kalendarza Ekumenicznego” zasiadają biskupi Kościołów: prawosławnego (ks. abp Sawa), katolickiego (ks. abp Alfons Nossol) i ewangelicko-augsburskiego (ks. bp Janusz Jagucki). Z kolei Radę Naukową „Kalendarza” tworzą: Stanisław Krajewski, ks. Jerzy Tofiluk, ks. Wacław Hryniewicz, ks. Bogusław Milerski, ks. bp Marek Izdebski, Imam Tomasz Miśkiewicz.

W „Słowie od biskupów trzech Kościołów chrześcijańskich”, otwierającym „Kalendarz”, czytamy, że: „Droga do pojednania jest trudna. Nie powinno nas to jednak zniechęcać. Musimy być wytrwali i cierpliwi, i nadal bez wahania iść naprzód. Sam Jezus z uporem wzywa do wytrwałości i nie ustawania w modlitwie. Zachęca do tego, by prosić, szukać, uparcie pukać do drzwi. I nie zniechęcać się, bowiem „Duch wspiera nas w naszej niemocy” (Rz 8, 26). Trzeba gromadzić się na modlitwie o jedność Kościoła. Trzeba zwracać się w modlitwie ku jednemu, wspólnemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, aby wybłagać tę jedność, o którą On sam prosił Ojca dla wszystkich swoich uczniów (Por. J 17, 21)”.
Tego też należy życzyć tym wszystkim, którzy podążają trudną drogą jedności.

Kalendarz można zakupić w sklep.kosciol.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051219231907254