Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

O Radiu Maryja w Watykanie

Polscy biskupi przebywający w Watykanie z tradycyjną wizytą u Papieża "ad limina Apostolorum" poruszyli kwestię działalności Radia Maryja. Jego stanowisko często odbiega od stanowiska Konferencji Episkopatu Polski, a jednocześnie uważa się ono za radio katolickie.

Wśród hierarchów kościelnych głosy na temat o. Rydzyka i jego Radia Maryja są podzielone. Sekretarz Generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera powiedział jednak, że Radio Maryja budzi niepokój polskich biskupów. Dlatego polscy duchowni, którzy odwiedzili kongregacje watykańskie poruszyli temat Radia Maryja. Ks. prałat Charles Scicluna, promotor sprawiedliwości i ekspert Kongregacji powiedział, że kryterium podstawowym w tej sprawie powinno być stanowisko Konferencji Episkopatu Polski i jeśli jakiekolwiek media prezentują wizje inne niż Konferencja, to nie mogą uchodzić za media katolickie. Problem z Radiem Maryja powinien być jednak rozwiązany w Polsce.

Również Benedykt XVI nie odniósł się bezpośrednio do sprawy rozgłośni o. Rydzyka, tylko ogólnie do sprawy mediów świeckich i katolickich. Papież zaapelował do mediów katolickich, aby pozostawały one w ścisłej jedności z biskupami.

Polska.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005122000162351

No trackback comments for this entry.
O Radiu Maryja w Watykanie | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
O Radiu Maryja w Watykanie
A.Walentynowicz wto, 20 gru 2005, 04:46:32
Biskup Libera skontrował rewelację Życińskiego o podległości RM episkopatowi. Wypowiedź jakiegoś pracownika jednej z kongregacji nie ma charakteru oficjalnego. Oficjalnie Glemp (wyjątkowo próżny) i paru innych naiwnych wypuszczanych przez Życińskiego (który pierwszy zaczął skarżyć RM przed władzami generalnymi zgromadzenia i jest szarą eminencją działań skierowanych przeciwko radiu). Intrygi Życińskiego zostały skoszowane we wszystkich kongregacjach: „Jak ujawnił na konferencji prasowej biskup radomski Zygmunt Zimowski, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego abp Franc Rodé oświadczył biskupom, że problem Radia Maryja ma być rozwiązany przez Konferencję Episkopatu Polski. Podobnie było w Kongregacji Nauki Wiary” (KAI). Siła Życińskiego, to nie siła argumentów, ale ambicji poszczególnych hierarchów, którzy nie mają wizji powszechnych mediów katolickich. Media katolickie w orbicie wpływów partykularnych, rozdrobnionych wpływami poszczególnych diecezji i sympatiami politycznymi (często sprzecznymi) poszczególnych hierarchów są najzwyczajniej słabe i niereprezentatywne dla społeczeństwa. Reprezentacje światopoglądu nie biegną wzdłuż granic diecezji, jak wyobrażają sobie niektórzy biskupi. W ramach ortodoksji katolickiej można mieć różne wizje społeczne. Ci z episkopatu, którzy liczyli na poparcie Benedykta w sprawie kasacji RM słabo go znają. Ulubionym biskupem obecnego papieża był ten, który wyłamał się z linii politycznej obranej w nazistowskich Niemczech przez tamtejszy episkopat. Ratzinger uparcie podkreślał autonomię każdego ordynariusza. Episkopat – według Ratzingera – jest dowolnym stowarzyszeniem biskupów. Dopóki będzie choć jeden biskup popierający RM, to władze tego medium mogą być spokojne. Ponadto Benedykt widzi nadzieję Kościoła w takich ruchach jak RM. Kiedyś elitarne przybierają na sile i znaczeniu. To one organizują opór w Hiszpanii przeciwko socjalistom. Benedykt już jest przyzwyczajony do atakowania tych ruchów przez biskupów tzw. liberalnych. Ale jest zbyt przenikliwy, by pomijać ich znaczenie dla promocji nauki Kościoła w świecie.
Działaniom Życińskiego się nie dziwię, boć to kalka z Wyborczej. Jeśli by się ktoś mądrzejszy znalazł to w działaniach i nauczaniu biskupa lubelskiego potknąłby się o wiele uchybień wobec prawa i magisterium Kościoła. Prędzej Życiński zejdzie ze swojej stolicy, aniżeli RM zostanie rozbite.
 
O Radiu Maryja w Watykanie
Diego wto, 20 gru 2005, 15:36:45
Nie rozumiem, dlaczego biskupi-moderniści tak bardzo nienawidzą Radia Maryja. Idą ręka w rękę z takimi kanaliami, ktore w katolicyżmie , tym prawdziwym, integralnym, widzą jedynie "moherowe berety".Czy to w Episkopacie liczy się twarda linia powzięta na plenum, jak to było w KC ?Polecieli ze skargą do papieża, a czemuż nie skarżą na siebie, że z seminariow wypuszczają coraz to gorszy "materiał"? Że ilosć przychodzących na niedzielną mszę systematycznie spada? Czemu nie zabiorą glosu w sprawie przemarszu homoseksualistów?albo w sprawie handlu w niedzielę? Co wiecej, nawet juz kaplice stawiają w miejscach , gdzie sie publicznie obraża Pana Boga w dzień świety- w marketach? To moze niedlugo mały kościółek na plazy nudystów? Celebrować mogą ks.bp Życiński z ks. bp Pieronkiem, Prymas się nie nadaje, bo on nigdy nie wie, o co aktualnie chodzi. Tutaj "pastrerze " milczą, ale zwalczać Radio, że jest "nie po linii, rozumicie towarzyszu", o to potrafią. Czasem się zastanawiam, kto mianował obecnych biskupów, z jakich powodów, i w jakim celu? Nie wiem.......

---
Todo es nada, Dios es todo!

 
O Radiu Maryja w Watykanie
mateuszwroc wto, 20 gru 2005, 16:52:59

Ilekroć słucham Abpa Życińskiego (wczoraj też słuchałem, jak o RM mówił), to mi się niedobrze robi. Ten człowiek jest niemożliwy. Modernizm go przeżarł do szpiku kości. Nie mgoę się doczekać kiedy będzie miał 75 lat.

---
Precz z poprawnością polityczną!

 
O Radiu Maryja w Watykanie
Rafi F wto, 20 gru 2005, 23:19:47
Chciałem skomentować powyższe wypowiedzi.
Rezygnuję. One się same skomentowały.
 
RM kontroluje rozbicie opozycji patriotycznej
widzącyzlublina nie, 25 gru 2005, 19:16:12

Niektórzy pasterze wolą stosunki z władzą wilków niepokojonych groźbą zbyt samodzielnej władzy owieczek niż taką władzę wierzących z wilkami w bezsilnej opozycji. Dotychczas opozycja patriotyczna mogła tylko rejtanić się w sejmie przeciwko działaniom poskomunistycznych liberałów dla pasożytnictwa czego i tak było za dużo według niektórych hierarchów raczej katoneojudaistów-sjonistów niż "modernistów" w rodzaju abp Życińskiego. Radio Maryja prowadziło szczególnie przed kolejnymi wyborami fatalną politykę kadrową liderów patriotycznej i katolickiej opozycji przeciwko władzy pasożytniczo-liberalnej wykorzystującej niedoinformowanie i skołtunienie elektoratu kilkudziesięcioma latami naukowej negatywnej selekcji i kreacji elit szczególnie prawników, dziennikarzy, polityków i przedsiębiorców. Było jedynym środkiem masowego przekazu dostępnym lecz niestety tylko w pewnym stopniu życzliwym dla liderow patriotycznej opozycji dbającym o ich atomizację . Przed ostatnimi wyborami dzięki skutecznej nagonce na Giertychów i LPR oraz dzięki RM doszło do zwyciężtwa kryptoliberalnie zarządzanego PiS (wlaściwie przez symptomatycznie kryptosjonistycznych liderów), którzy po opanowaniu publicznych środków przekazu mogą uczynić je w mniemaniu Episkopatu wystarczającymi do zastąpienia RM w zakresie pozytywnej dla siebie kontroli patriotycznej opozycji. W Lublinie już w poprzednich wyborach samorządowych grupa kandydatów na radnych PiS pod nazwą "Prawo i Rodzina" liberalnych jak abp Życiński wykorzystało dzięki niedoinformowaniu część elektoratu potencjalnie LPR. Po wygranych wyborach realizowali politykę PO uczęszczając gorliwie na opłatki i zebrania nawet najskrajniejszych narodowców . W ostatnich wyborach Kaczyńscy, Dorn i inn ukłonami w stronę patriotów i RM mimo zapewnień o jedynej słuszności przyszłej koalicji z PO dokonali tego samego.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń