Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowa radost' stała

Ciechanowskie Spotkania Muzealne Nowa radost’ stała (Nowa radość nastała) - Bogactwo polskiego prawosławia wynika z jego różnorodności. Są nim obecne tradycje ukraińskie, białoruskie, rosyjskie, łemkowskie i polskie. Najpełniej te bogactwo i różnorodność przejawia się w śpiewie: liturgicznym, ludowym, w bożonarodzeniowych kolędach – mówił prowadzący koncert muzyki cerkiewnej w Gołotczyźnie. Wieczór z muzyką cerkiewną i kolędami różnych chrześcijańskich tradycji był kolejnym spotkaniem z cyklu Ciechanowskich Spotkań Muzealnych.

Zaproszenie dyrekcji Muzeum Szlachty Mazowieckiej i organizatora spotkań Mariana Klubińskiego przyjął Męski Chór Kameralny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Chór istnieje od ponad pół wieku. Koncertował już niemal na całym świecie, zdobywając nagrody i wyróżnienia na festiwalach m.in.: w Niemczech, Finlandii, Białorusi, a także na prestiżowym festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce. Od wielu lat Chórem kieruje dr Włodzimierz Wołosiuk, adiunkt w Katadrze Prawosławnej Teologii Praktycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Śpiew cerkiewny jest zwierciadłem, ukazującym życie wewnętrzne Cerkwi, jej naukę i głębokie przeżycia religijne. Każdy wierny Cerkwi wyznaje przez śpiew wiarę Kościoła, modli się z całym Kościołem. Pieśni cerkiewne wykonywane są a cappela. Nie ma w prawosławnych świątyniach organów, czy innych instrumentów.

Śpiew chóru w trakcie nabożeństwa pozwala na skupieniu się i wyciszeniu podczas obcowania z Bogiem, często pomaga w lepszym dotarciu do Niego z modlitwą, wczuciu się w powagę chwili. Nie jest to tylko rodzaj "instrumentu", lecz swoisty przekaźnik myśli i uczuć, których często sami nie potrafimy wyrazić podczas modlitwy. Dlatego muzyka cerkiewna jest tak istotna w prawosławiu i posiada tak bogatą historię i tradycję, tworzoną przecież w ciągu setek lat i to nie tylko przez kompozytorów i teoretyków śpiewu, ale i przez chórzystów i dyrygentów, którzy po dziś dzień kultywują tę tradycję z podobnym zapałem, z jakim czynili to ich przodkowie.

Druga część przedświątecznego koncertu miała charakter ekumeniczny. Chór zaśpiewał kolędy różnych tradycji chrześcijańskich: prawosławnej (galicyjska melodia ludowa „Dobryj weczir wsim”, „Nowa radost’ stała” i łemkowska kolęda „Koły jasna zwizda”), katolickiej („Pasterze mili”, „Bracie patrzcie jeno”), kościołów tzw. ewangelickiej (luterańska kolęda „Cicha noc).

Ciechanowskie Spotkania Muzealne przez piętnaście lat swego istnienia stały się ważnym elementem prezentacji różnych nurtów polskiego katolicyzmu, różnorodności polskiego chrześcijaństwa, a ich ekumeniczny charakter jest wielkim osiągnięciem organizatorów.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20051222111600695

No trackback comments for this entry.
Nowa radost' stała | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Nowa radost' stała
Pruski Wołyniak pią, 23 gru 2005, 01:39:22

"(galicyjska melodia ludowa „Dobryj weczir wsim”, „Nowa radost’ stała” i łemkowska kolęda „Koły jasna zwizda”), katolickiej („Pasterze mili”, „Bracie patrzcie jeno”), kościołów tzw. ewangelickiej (luterańska kolęda „Cicha noc)"

1. Nie wiem, co prawda, co to są "galicyjskie melodie ludowe" - czy można do nich zaliczyć też "Góralu, czy ci nie żal" (ostatecznie też powstała w Galicji), za to wiem, że prawosławnym autorom z okolic "Przeglądu Prawosławnego" słowo "ukraiński" wprost nie przechodzi przez gardło (i pióro), więc obok narodu łemkowskiego stworzyli też naród galicyjski. Pięknie, pięknie - same sukcesy (szkoda, że nie duszpasterskie)...

2. Kolęda "Nowa radost' stała", to zapewne ukraińska kolęda "Nowa radist' stała".

3. Zaś prawowierni katolicy rzymscy z Austrii, autorzy kolędy "Stille Nacht", przewróciliby się w grobie, słysząc, że byli luteranami... ;-)

---
"Ein feste Burg ist unser Gott"

 
Nowa radost' stała
opin pią, 23 gru 2005, 09:42:06
Dzięki serdeczne za komentarz!!! Człowiek uczy się na błędach!!! Dzięki za uwagę o Łemkach!!!! Pozdrawiam i życzę wielu Bożych błogosławieństw na święta i Nowy Rok!!! Edmund Belter

---
Opin

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń