Proboszcz Majdanka - premiera filmu

Wtrącony do więzienia a później do obozu koncentracyjnego na Majdanku, nie poddał się i nie sprzeniewierzył swoim ideałom, odmówił podpisania deklaracji zaprzestania pomocy ludziom, w tym przede wszystkim Żydom. Postawa bohatera filmu, Jego działalność oraz męczeńska śmierć stworzyły niezwykłą szansę na pojednanie trzech tożsamości kulturowych i narodowych: ukraińskiej, polskiej i żydowskiej.
Premiera filmu odbędzie się 28 grudnia 2005 godz. 18.00 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
W programie:
- premiera filmu "Proboszcz Majdanka" – scen./reż. Grzegorz Linkowski,
- słowo o bł. Emilianie Kowczu abp. Józefa Życińskiego,
- otwarcie wystawy fotografii Dariusza Kosteckiego pt. Między niebem a ziemią.
Film dokumentalny.
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Linkowski
Konsultacja: ks. Stefan Batruch
Zdjęcia: Jerzy Rudziński
Dźwięk: Michał Pruski
Kompozytor: Vlad Kuryluk
Montaż: Grzegorz R.Wróblewski
Producent: TVP S.A. 1PR
Producent wykonawczy: Link Art Film
Czas nagrania: 50 minut
Ks. Stefan Batruch – kilka refleksji z planu filmowego:
"Kowcz jawi się jako światło jaśniejące w piekielnych mrokach obozu zagłady, jako sumienie ludzkości wołające z zaświatów, absurdu krematoryjnego pieca, jako anioł miłości wyłaniający się z milczących popiołów Majdanka.
Ciągle powraca pytanie, skąd czerpał siły by stawić czoło barbarzyńskim dyktaturom XX wieku, by bronić godności człowieka w ekstremalnych warunkach szalejącego szowinizmu i rasizmu, by iść pod prąd wbrew wszystkim i wbrew wszystkiemu, nie zważając na konsekwencje.
Porusza dogłębnie Jego ostatnie przesłanie, w którym prosi o modlitwę za twórców obozu śmierci, za oprawców, morderców i zbrodniarzy, pragnąc w ten sposób uchronić ludzkość przed zatruciem nienawiścią.
Swoją postawą otwartości na innych przezwyciężał podziały wynikające z egoizmu narodowego i religijnego, przekraczał bariery ograniczoności ludzkiej natury będące konsekwencją lęku przed śmiercią."
Więcej o bł. Emilianie na stronach parafii grekokatolickiej w Lublinie.
Film bardzo dobrze zrobiony (zresztą Linkowski to jest już nazwisko znane i "sprawdzona marka"), wywołał głębokie wzruszenie obecnych.
Mateusz Dunikowski ze względów mi nie znanych podlinkował z naszej czytelni parafialnej tylko jeden materiał nt. bł. Emiliana, autorstwa ks. Batrucha. Tymczasem są tam również trzy moje pozycje (dwa artykuły, po polsku i ukraińsku, oraz kazanie po polsku), a przede wszystkim ciekawa broszura publicystyczna samego Błogosławionego z roku 1932,
po ukraińsku.
Podaję link do czytelni:
http://www.grekat.stalwol.pl/kataut.html
i zachęcam do lektury!