Spekulacje nt. pierwszej encykliki Benedykta XVI

wto, 3 sty 2006, 23:19:34

Autor: Mateusz Markiewicz

Nie ustają spekulacje odnośnie daty ogłoszenia pierwszej encykliki Papieża. Gazety włoskie zapowiadały, że zostanie ogłoszona ona 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia i 40. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Niestety, "wróżby" się nie spełniły. Kolejnym terminem, niemalże "pewnym" ma być 6 stycznia, czyli święto Epifanii, przypuszcza się także inny termin w pierwszym miesiącu roku.

Spekulacje dotyczą nawet dnia podpisania. Włoskie agencje podają, że Papież podpisał encyklikę 25 grudnia. Dziennikarze nawet "nadali" tytuł encyklice - Bóg jest Miłością. Słowa te pochodzą z Ewangelii św. Jana. Zwyczajowo tytuł encykliki jest zaczerpnięty z pierwszych słów owego dokumentu.

Według watykanistów encyklika będzie o Jezusie Chrystusie i Jego niezaprzeczalnej roli w planie zbawienia. Ponadto Papież ma się odnosić w encyklice do chrześcijańskich dzieł miłosierdzia. Cały tekst ma liczyć 40 stron, prasa nie podaje jakiego formatu.

Papież miał napisać większość encykliki podczas wypoczynku w Alpach i Castel Gandolfo. Miałyby o tym świadczyć kartony książęk, które tam dostarczano. Według prasy Benedykt XVI napisał ją po niemiecku, a wersja łacińska, oficjalna, została już przygotowano. Mają dobiegać końca prace nad tekstem włoskim i angielskim. W chwili opublikowania mają być dostępne także inne wersje językowe, najprawdopodobniej także polska.

Wobec owych spekulacji na usta ciśnie się jedno zdanie - Pożyjemy, zobaczymy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20051231112234682