Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Mediolan okupowany przez Młodych

W  środę, 28 grudnia, w Mediolanie rozpoczęło się 28 Europejskie  Spotkanie Młodych. Bierze w nim udział ok. 50.000 pielgrzymów z całego kontynentu, w tym około 10.000 z Polski. "Dziś wieczorem cieszymy się, ze jesteśmy znów razem, pielgrzymi przybyli z wielu krajów Europy, a także z innych kontynentów. Jesteśmy niezmiernie wzruszeni gościnnością Mediolańczyków. Przyjęli nas tutaj bardzo ciepło, mimo padającego śniegu. W tej chwili dzwony wszystkich kościołów w mieście i okolicy rozdzwoniły się na nasze przyjęcie" - mówił do Młodych, zgromadzonych w halach Fiera de Milano na wieczornej modlitwie 28 grudnia br. Aloise - przeor Wspólnoty z Taize.

"Dzisiaj rozpoczyna się pierwsze europejskie spotkanie bez brata Rogera, który 28 lat temu zainicjował tę 'Pielgrzymkę Zaufania Przez Ziemię' - kontynuował zakonnik. - Nagła śmierć brata Rogera była dla naszej Wspólnoty bardzo bolesnym przeżyciem. Pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy jednoczyli się z nami w tym doświadczeniu. Ta tragiczna śmierć pozostaje dla nas tajemnicą. Brat Roger często zadawał pytanie: dlaczego musza cierpieć niewinni? I oto sam dołączył do grona tych dotkniętych cierpieniem, dla którego nie znajdujemy wytłumaczenia. (...) Teraz nasza mala wspólnota jest popchnięta do kontynuowania drogi, która zapoczątkował brat Roger. Jest to droga zaufania. Jak wiecie, zaufanie było dla brata Rogera słowem kluczowym."

Europejskie Spotkanie Młodych, w którym uczestniczy 50.000 osób, zdaje się być niemal kameralnym. Wytrwali pielgrzymi uczestniczący od lat w tej niezwykłej peregrynacji po wielkich miastach Europy pamiętają spotkania, w których uczestniczyło nawet i ponad 100.000 osób, a Polaków bywało nawet pięciokrotnie więcej niż w tym roku w Mediolanie. Wielu zadaje sobie pytanie dlaczego nastąpił spadek liczby uczestników. Wydaje się, ze są dwa główne powody. Pierwszy to  tragiczna śmierć założyciela Wspólnoty z Taize, którą wspomniał brat  Aloise. Był on dla wielu Młodych Europejczyków wielkim duchowym autorytetem i być może wielu, czując ta pustkę, nie zdecydowało się na przyjazd do Mediolanu, chcąc oszczędzić sobie bolesnych przeżyć. Drugi powód, to tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, który dla wielu Młodych katolików był znacznym obciążeniem finansowym.

Choć pielgrzymów jest mniej, niż w latach poprzednich, można ich spotkać we wszystkich zakątkach Mediolanu. Wszędzie widać radosnych, Młodych ludzi. W wielu miejscach rozbrzmiewa śmiech i muzyka. Nie brak tez takich, co tańczą na ulicach. Czuje się szczególną atmosferę tych dni. To z tego powodu juz przed laty dziennikarze określili ESM mianem "Wielki festiwal radości i młodości". I trafność tego sformułowania potwierdza się w Mediolanie.

Każdy z Młodych pielgrzymów otrzymał "List niedokończony", którego ostatnie słowa brat Roger podyktował zaledwie kilka godzin przed śmiercią. Młodzi rozważają je. Są one także motywem przewodnim cowieczornych medytacji brata Aloisa. Młodzi spotykają się także z przedstawicielami wiernych zaangażowanych w życie goszczących ich parafii, którzy opowiadają o prowadzonych dziełach. 29 i 30 grudnia odbywały się także liczne spotkania tematyczne, w ramach których młodzi zgłębiali m.in. takie kwestie, jak praca wśród bezdomnych, gościnność w tradycji  żydowskiej i chrześcijańskiej, imigracja - jako wyzwanie domagające się konkretnych odpowiedzi, pokój światowy. Poznawali także Mediolan - m-in. zwiedzając katedrę i baptysterium z czasów sw. Ambrożego.

Podczas modlitwy wieczornej 29 grudnia brat Aloise przekazał zgromadzonym wiadomość, gdzie odbędzie się następne ESM. Powód do radości mieli młodzi Chorwaci, bowiem gospodarzem kolejnego spotkania będzie Zagrzeb. Młodzi z tego kraju ta decyzje braci z Taize przyjęli gromkimi brawami.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005123195754797

No trackback comments for this entry.
Mediolan okupowany przez Młodych | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń